| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, comunitate TPU!
Care este modul corect și corespunzător de folosire a unui supliment de creatină monohidrată(de la ProNutrition)?
Vreau să știu detalii precum: este okay dacă-l iau odată cu proteinele(suplimentele de proteine Whey din zer)? trebuie luat înainte de antrenament? după antrenament? în timpul antrenamentului? Care este doza de creatină monohidrată pe care ar fi recomandat să o iau?
Menționez că am 83 de kg și am momentan o dietă bazată pe: 1350 calorii (160-170g proteină, 50g carbohidrați, 50g grăsimi), 3-4 zile de sală pe săptămână.
Obiectivul meu este să ajung la 75-80 de kg și să pun masă musculară.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CataCatalin994 a răspuns:

- Este ok sa-l iei odata cu proteinele.
- Nu conteaza cand il iei, atat timp cat il iei in fiecare zi.
- O lingurita plina ( mica, de ceai ).

1350 calorii la 83 kg pentru deficit caloric mi se pare excesiv, in sensul ca eu am 83 de kilograme si mananc mai mult de atat la o masa.