| coexp817 a întrebat:

Salutare. De cand ma stiu am fost un tip mai slabut, acum am 26 de ani si am incercat tot felul de metode sa ma ingras. Am incercat si cu diverse vitamine, am luat si Biomed 6 dar nu a fuctionat nimic.
Cineva mi-a zis sa iau spirulina.
Voi ce ziceti spirulina ingrasa? Vreau doar raspunsuri sigure de la cei care au folosit asa ceva sau care stiu sigur nu din auzite.
Ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Peaches a răspuns:

Uite, asta am gasit pe TPU wiki:
Pas cu pas
A castiga cateva kilograme si a te pastra asa poate fi la fel de complicat ca si incercarea de a le pierde si de a te mentine. Mai degraba decat a savura gustarea ocazionala, tu ai nevoie sa consumi regulat mai multe calorii decat caloriile pe care le arzi zilnic. A face aceasta in paralel cu cateva exercitii de tonifiere te va ajuta sigur sa ajungi acolo unde doresti. Inainte de toate, seteaza-ti o tinta realista in ceea ce priveste numarul de kilograme si propune-ti sa le castigi treptat - sa spunem cam 1 kg pe luna.

Pentru a reusi, va trebui sa adaugi cateva extra-calorii - in jur de 300 - 350 - la masa ta zilnica. Cel mai bine e sa faci acest lucru intr-un mod sanatos, ca parte a unei diete echilibrate, mai degraba decat sa mananci pur si simplu mai multi cartofi prajiti si mai multa ciocolata!

Cele mai bune 5 ponturi
Pastreaza timp de cateva saptamani un jurnal al alimentelor pe care le consumi, pentru ca astfel sa inveti mai mult despre obiceiurile tale alimentare.
Decat sa te chinui sa mananci cateva mese extrem de bogate, cu portii mari de mancare, ai face mai bine sa-ti planifici 3 mese regulate, cu portii in cantitati obisnuite, plus 2-3 gustari intre ele;
Daca ai tendinta sa mananci dezordonat, organizeaza-ti un plan de mese regulate si tine-te de el.
Fa in asa fel incat mesele tale sa fie un picut mai mari sau sa contina cu un picut mai multe calorii. De exemplu, la o masa, mai manaca o felie de paine in plus si cu o bucata de carne mai mult decat de obicei; bea suc de struguri mai degraba decat suc de portocale; prepara-ti cafeaua cu lapte; consuma mai mult piure, orez, sau paste; fi mai generos/generoasa cu uleiurile si cu condimentele pentru salata; nu sari niciodata peste desert!
Sa ai intotdeauna gustari la indemana, astfel incat sa nu fi nevoit(a) sa renunti la ele din diverse motive, cum ar fi timpul sau distanta pana la magazin. Cele mai bune alegeri pentru gustari includ: alune si struguri; un bol cu budinca de orez sau iaurt; cereale si batoane de cereale; bauturi cu lapte; chec sau tarte cu fructe; biscuiti din faina integrala; branza, fructe si batoane de ciocolata.
Odata ce ti-ai atins obiectivul, pentru a te mentine este necesar sa pastrezi schimbarile pe care le-ai facut in ceea ce priveste obiceiurile tale culinare.

4 răspunsuri:
| Peaches a răspuns:

Nu, spirulina nu ingrasa, dimpotriva, e un ajutor in lupta cu kg in plus. Poate ca exercitiile la sala ar dezvolta masa musculara. In definitiv nu vrei sa fii chiar gras, nu-i asa?

| coexp817 explică (pentru Peaches):

Nu am timp de sala pentru ca muncesc 6 zile pe saptamana, si nici seara nu pot face exercitii pentru ca deja vin obosit de la munca si daca as mai face si exercitii o sa ma sinucid singur.
Pai nu as vrea nici chiar gras dar macar sa mai pun 6-8 kg, pentru ca am 180 inaltime si doar 65 kg stau hainele pe mine ca pe gard.

| Peaches a răspuns (pentru coexp817):

Nu te gandi ca e numai pentru femei. Principiul e acelasi.
http://www.clickpentrufemei.ro/......_8595.html

| Peaches a răspuns (pentru coexp817):

Uite, asta am gasit pe TPU wiki:
Pas cu pas
A castiga cateva kilograme si a te pastra asa poate fi la fel de complicat ca si incercarea de a le pierde si de a te mentine. Mai degraba decat a savura gustarea ocazionala, tu ai nevoie sa consumi regulat mai multe calorii decat caloriile pe care le arzi zilnic. A face aceasta in paralel cu cateva exercitii de tonifiere te va ajuta sigur sa ajungi acolo unde doresti. Inainte de toate, seteaza-ti o tinta realista in ceea ce priveste numarul de kilograme si propune-ti sa le castigi treptat - sa spunem cam 1 kg pe luna.

Pentru a reusi, va trebui sa adaugi cateva extra-calorii - in jur de 300 - 350 - la masa ta zilnica. Cel mai bine e sa faci acest lucru intr-un mod sanatos, ca parte a unei diete echilibrate, mai degraba decat sa mananci pur si simplu mai multi cartofi prajiti si mai multa ciocolata!

Cele mai bune 5 ponturi
Pastreaza timp de cateva saptamani un jurnal al alimentelor pe care le consumi, pentru ca astfel sa inveti mai mult despre obiceiurile tale alimentare.
Decat sa te chinui sa mananci cateva mese extrem de bogate, cu portii mari de mancare, ai face mai bine sa-ti planifici 3 mese regulate, cu portii in cantitati obisnuite, plus 2-3 gustari intre ele;
Daca ai tendinta sa mananci dezordonat, organizeaza-ti un plan de mese regulate si tine-te de el.
Fa in asa fel incat mesele tale sa fie un picut mai mari sau sa contina cu un picut mai multe calorii. De exemplu, la o masa, mai manaca o felie de paine in plus si cu o bucata de carne mai mult decat de obicei; bea suc de struguri mai degraba decat suc de portocale; prepara-ti cafeaua cu lapte; consuma mai mult piure, orez, sau paste; fi mai generos/generoasa cu uleiurile si cu condimentele pentru salata; nu sari niciodata peste desert!
Sa ai intotdeauna gustari la indemana, astfel incat sa nu fi nevoit(a) sa renunti la ele din diverse motive, cum ar fi timpul sau distanta pana la magazin. Cele mai bune alegeri pentru gustari includ: alune si struguri; un bol cu budinca de orez sau iaurt; cereale si batoane de cereale; bauturi cu lapte; chec sau tarte cu fructe; biscuiti din faina integrala; branza, fructe si batoane de ciocolata.
Odata ce ti-ai atins obiectivul, pentru a te mentine este necesar sa pastrezi schimbarile pe care le-ai facut in ceea ce priveste obiceiurile tale culinare.

| Word89 a răspuns:

Incearca sa te apuci de sala, sa mananci sanatos, minim 3 mese pe zi + o proteina de calitate (pronutrition.ro).