| coco4782 a întrebat:

Salutare. De curând am avut nevoie de o intervenție chirurgicală la nivelul penisului, mai exact 2 cusaturi a câte 6-7 copci pe de-o parte si de alta a penisului pe data de 25/02. Nu mi-a fost afectat decât primul țesutul de piele în urma unei mușcături de câine (prin pantaloni și lenjerie intimă, dar care a reusit să îmi rupă țesutul destul de grav pot zice.)
Operația a fost ușoară și am fost asigurat că nu voi fi afectat pe viitor decat de urmele unor cicatrici. Având în vedere că rănile sunt încă nevindecate, pe data de 28/02 (la 3 zile după intervenție) am zbor cu avionul către Marea Britanie și întrebarea mea este dacă operațiile îmi vor fi afectate în vreun fel sau altul de acest zbor, de presiunea atmosferică sau alți factori.
Țin să menționez că urmez un tratament cu Betadină, bandaje sterile și medicament antibiotic. Vaccinul antitetanos este prezent.
Rog medicii de pe acest site să îmi lase un răspuns. Voi adresa deasemena această întrebare și medicului chirurg care a făcut operația, dar orice raspuns este binevenit. Vă mulțumesc anticipat. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce amuzant esti!
Cu ce crezi ca te-ar afecta zborul la asa ceva?
Doar daca ar fi vreun caine prin avion ca sa te composteze din nou.

| coco4782 explică (pentru darrio2007):

Din câte știu, nu au voie să urce în avion persoane cu operații în zona abdomenului. Și nu, nu sunt amuzant, sunt precaut. Prefer să pierd un loc de muncă decât să nu mai pot avea copii.

| darrio2007 a răspuns (pentru coco4782):

Una e abdomenul si una e penisul. Faci confuzie. Tu nu ai operatie, ai doar niste copci. Poate se refera la operatii mai complexe ce stii tu.

| coco4782 explică (pentru darrio2007):

Da, dar totuși mă gândeam că vor putea apărea probleme, având în vedere că e o diferență mare de presiune, uitându-ma la ambalajele unor produse care pur și simplu se umflă singure pe măsură ce avionul ia altitudine happy

| darrio2007 a răspuns (pentru coco4782):

Bai, frate, este foarte curioasa gandirea ta. Mergi cu autocarul daca tot iti faci atatea probleme. Cum am plecat eu prima data in Anglia. Am mers de vineri seara de pe la 22 iar duminica la 19 eram in Wembley Park in Londra. Cand te va taia urinatul in autocar, ai sa regreti 3 ore de zburat cu avionul.

| coco4782 explică (pentru darrio2007):

In primul rând, dacă nu ești în măsură să răspunzi la întrebări și lași răspunsuri doar ca să faci activitate sau doar te plictisești, ar fi cazul să cânți în altă parte.

| darrio2007 a răspuns (pentru coco4782):

Esti greu de cap. Scuza-ma dar nu stii ce vrei. Vrei raspuns de la un medic? Mergi la un cabinet si rezolva-ti dilema.

| oz_1736 a răspuns:

Zborul nu te afecteaza cu nimic. Betadina pune-o in sticlute mai mici, sa-r putea sa nu te lase sa treci cu o cantitate de lichid mai mare de 100 ml. Pe medicamente nu stiu daca iti trebuie acte. Mie mi-a trebuit, dar erau niste pastile mai deosebite