| anonim_4396 a întrebat:

Salutare dragilor, eu lucrez cam de un an fara contract de munca si am o problema medicala, chestia este ca daca intru pe cnas-verificare asigurat imi apare ca sunt asigurat, mentionez ca aici unde lucrez nici macar o copie de buletin nu a primit de la mine.
Cine imi plateste asigurarea de imi arata ca sunt asigurat?
Pot beneficia de servicii medicale doar in baza a ceea ce scrie in baza de date a celor de la cnas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Baza de data de la CNAS nu se updateaza imediat.
O sa vezi ca daca la un moment dat vei aparea neasigurat desi ai contract de munca si o sa dureze pana la 3luni sa se updateze de la sine.
De obicei se intampla fix cand ai nevoie sa apari asiguratwinking
Da, poti beneficia de servicii medicale.
Nu, nu iti plateste nimeni CAS ul, nu s-a updatat pe siteul lor.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vârstă ai? Ca minor mai beneficiezi de asigurare de la părinți.
Dar card de sănătate ai? Cere de la CASS cardul de sănătate, așa te clarifici.

| Lioana a răspuns:

Intreaba-ti parintii. Poate au facut ei ceva sa ai asigurare medicala.