| robert_1938 a întrebat:

ieri am fost la constanta, la mare.mama mea s-a bronzat atat de tare incat pielea ei este foarte rosie... o ustura foarte tare! este practic ca o arsura! va rog sa-mi dati cateva remedii! va rog mult.astept raspuns imediat! dau funda celui mai rapid rasp si cu cel mai bun remediu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Tratamentul la domiciliu include masuri terapeutice ce au scopul de a ameliora simptomatologia unei arsuri de gravitate medie. Astfel, recomandarile specialistilor includ:
- aplicarea de comprese reci pe zonele afectate
- efectuarea frecventa de dusuri cat mai reci
- aplicarea locala de lotiuni calmante, pe baza de aloe vera
- cremele sau lotiunile continand hidrocortizon 1% au, de asemenea, rolul de a calma durerea si de a scadea gradul edemului. De retinut: nu este indicata folosirea unor astfel de creme, fara recomandarea medicului, in cazul copiilor cu varsta sub 2 ani si nici aplicarea lor rectala sau vaginala in cazul copiilor sub 12 ani.
- datorita vasodilatatiei aparute in urma expunerii la soare, pot aparea episoade de hipotensiune arteriala, cefalee sau febra; in aceste cazuri se recomanda consumul de lichide in cantitate cat mai mare (de preferabil, nu foarte reci); pacientul trebuie sa se linisteasca intr-o incapere racoroasa si sa fie intins pe pat pana cand simptomatologia se amelioreaza
- de asemenea, aplicarea locala de comprese cu lapte sau infuzie de musetel are rol benefic in calmarea durerilor produse de arsuri
- ungerea zonei cu ulei de salvie sau de levantica
- in ceea ce priveste cojirea pielii dupa o arsura, aceasta este o etapa fireasca a procesului de vindecare si nu poate fi tratata in mod particular. Insa exista lotiuni care scad intensitatea pruritului ce acompaniaza acest proces.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Oximed spray. Nu este bronzata, a suferit o arsura de gradul I.

| Alecsandraa97 a răspuns:

Salut!

Da exista un remediu pe care l-am folosit si eu si m-a ajutat mult! Este iaurtul. Se aplica pe locurile afectate un strat subtire care trebuie sa intre in piele. Atentie! Iaurtul trebuie sa fie rece (din frigider ) altfel nu isi face efectul.

Bafta!

| ponturi a răspuns:

A trecut vara.
Postey ca pe viitor sa cunosti ce ai de facut.
De obicei la cei care sau bronzat peste măsură este recomandată o hidratare bună, chiar şi o supă poate ajuta, apoi tamponări cu apă cu oţet pe piele si pe gât.

| Lucrian a răspuns:

As putea spune ca faptul a fost deja consumat (a stat deja prea mult la soare). probabil ar putea sa-si dea cu o crema din farmacie care i-ar putea calma durerea, insa va dura cateva zile toata treaba asta cu arsura

| stefy_6374 a răspuns:

Daca nu este foarte foarte grav poate sa se dea cu smantana. Merge.
Sau cu huma.Este si de cumparat.