| Agromah a întrebat:

Salutare.Îmi dați niște idei pentru slăbit? Am 90 kg..si 1,75-1,80..la 14 ani..Destul de rusinos. Fără pastile sau alte chestii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Redu-ti carbohidratii(paine, paste, orez, cartofi). Acestia furnizeaza energie organismului, daca nu ii mai consumi corpul tau isi ia din rezervele/excesele depuse deja. Si consuma-i in prima parte a zilei cand ai activitate(scoala, servici), nu seara cand nu mai ai nevoie de extra calorii pentru a sta tolanit la tv, pc, etc.
Axeaza-te pe legume cat de multe, sunt pline de apa si-ti dau senzatia de satietate, proteine (carne, lactate, leguminoase-fasole, mazare, naut, linte, seminte si nuci crude si nesarate, ciuperci, etc). Zaharul eliminat!

3 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Vine vremea frumoasa, ia-ti o bicicleta si fa sport.

| Snickers1 a răspuns:

Ce ai putea face? Foarte,, greu", nu o sa-ti vina sa crezi dar exista niste sali numite sala de sport unde te duci faci muschi si in cazul tau dai burta jos. Iar cand se incalzeste vremea, te duci afara si alergi laughing Simpluuu mai greu era daca erai slab si voiai sa cresti in masa musculara... Aa si ai grija la alimentatie. Bafta!

| Agromah explică (pentru Snickers1):

Mă rog mersi... i think eu voiam mai multe sfaturi despre alimentatie dar e ok.