| Snowstormm a întrebat:

Salutare.Imi dati si mie va rog niste idei pentru o compunere descriptiva cu titlul,, Noapte la malul mari,,? Am nevoie de ajutor.Niste idei sau fraze frumoase.Cine vine si cu o compunerewinking...Multumesc pup :*

Răspuns Câştigător
| justme_3711 a răspuns:

Idei : Valurile lovesc usor stancile adormite
Scoicile se lasa rasfatate de mangaierea apei
Luna vegheaza cu lumina sa plapanda
Fosnetul trestiilor ne aduce intr-o aura imbietoare
aceastea ar fi niste idei mai poetice
Poti face de exemplu sa te pui pe tine in ipostaza : sa fi tu pe malul mari si descri ce vezi.corabiile care se apropie. oameni care au venit sa vada apusul. etc

2 răspunsuri:
| Vev_6064 a răspuns:

Cauta niste citate sau ceva de genu despre mare...sh faci referire la plaja. sp ca iti vorbeste.si ca o sa ii simti lipsa.

| Nikoletutza a răspuns:

Era o zi linistita. Vantul adia usor, creind mici valuri pe marea cea albastra.
Dar dintr-o data, a iesit la iveala o plapuma
mare si deasa de nori gri si intunecati care a acoperit
cerul. Vantul furios a inceput sa bata tare, formand
valuri mari si inspumate. In panza de nori, se vedea ici-colo
cate o fulgerare alba, urmata de un sunet puternic si gros.
A inceput sa picure. Stropii de ploaie deveneau din ce in ce mai mari,
tulburand apa marii, care devenise tot mai intunecata. Fulgerele si tunetele
erau din ce in ce mai dese si mai puternice. Vantul nemilos batea din ce
in ce mai tare. Valurile erau din ce in ce mai mari si mai ingrozitoare.
Balaurii mari si gri au acoperit orice petec de cer prin care se mai zarea
din cand in cand, cate o raza de soare. Corabiile de pe mare erau rasturnate
de valurile imense si de presiunea vantului puternic. Totul era cuprins in aceea furtuna.
Dupa o vreme, o lumina stralucitoare a despartit norii plumburii si i-a risipit.
Razele aurii ale soarelui au iesit din nou la iveala, stralucind peste marea tulburata.
Totul s-a linistit si a revenit la starea de odihna si pace de dinaintea furtunuii...
Cam asa ceva!