| anonim_4396 a întrebat:

In cat timp se poate face un avort? Am inteles ca sunt doua metode, medicamentos sau chirurgical. Ma intereseaza costurile si timpul pentru ambele solutii. Este posibil ca primul test sa fie pozitiv, iar la repetare negativ? Totul s-a intamplat de maxim 30 zile, rog seriozitate in raspunsuri. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AlexandruAdy a răspuns:

Măi ființă
Stii ca dreptul de a lua viața unui om nu o ai
Știi asta?

| Ramss3s a răspuns:

Da, este posibil ca un prim test să iasă pozitiv și un al doilea negativ. În primul rând, recomand vizita la medicul ginecolog (nu este așa scump un consult). Apoi, ambele tipuri de avort costă sume considerabile.
Avortul chirurgical este de două tipuri: avort prin aspirație (efectuat până în săptămâna 14-16 de sarcină) și prin dilatație și evacuare (efectuat la 14-16 săptămâni de evoluție sau după). Costul unui astfel de avort pornește de la 1000 de lei de cele mai multe ori.
Avortul medicamentos poate fi efectuat până în săptămâna a 10-a de sarcină. Costul unui astfel de avort pornește cam de la 500 de lei.
Pentru ambele tipuri de avort există efecte adverse, de aceea este recomandat consultul de specialitate.