| Aliss234 a întrebat:

Buna ziua! Am și eu o problema. Am născut acum 9 luni de zile prin cezariana, am luat anticoncepționalele recomandate de medic, in luna Iulie am avut contact sexual cu prezervativ, după contact am observat ca prezervativul avea o gaura am fugit de am luat pilula de a doua zi, totul ok. Am făcut teste de sarcina toate negative, ciclul menstrual a venit, luna aceasta am avut mici sângerări de 3 zile ca și o menstra (dar nu a părut a fi menstruatatia, curgând puțin și nu rar) am așteptat data de 15 sa îmi vina menstruația nici urma de ea… acum câteva zile m-am simțit rau dimineața și am luat test a ieșit pozitiv(3 am făcut) toate au ieșit la fel, eu am luat si tratament cu nolicin si niște ovule pentru o infecție, e posibil oare din cauza lor sa se fi declanșat ceva si sa apăra pe teste așa? Sau chiar sunt însărcinată… joi ma duc la medic sa văd ce si cum. Problema e ca nu vreau sa risc sa păstrez sarcina, din cauza ca am cezariana prea de puțin timp făcută. A mai făcut cineva avort după cezariana la scurt timp? Mai mult ma interesează cel medicamentos. Mulțumesc pentru răspunsuri! Și v-as ruga dacă nu aveți sa spuneți ceva referitor la întrebare sa nu începeți cu judecatele!

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Pastila de a doua zi a anulat efectul pastilelor AC si ti-ai cam facut-o cu mana ta, din pacate...Pastilele AC deja te protejau, deci nu prea are sens sa vrei sa iti bagi in organism alti hormoni care sa dezechilibreze hormonii care deja lucreaza la inhibarea ovulatiei.Este dureros sa vad cata lipsa de informare este (pentru cei ce zic ca numai in Romania, nu este adevarat.Peste tot exista acest fenomen, dar parca in Romania este mult prea accentuat).
Sangerarea aceea pe care tu o numesti "ultimul ciclu" este posibil sa fi fost sangerarea provocata de pastila de a doua zi, dar numai tu stii.Asta cu ultima menstruatie este un lucru relevant deoarece varsta sarcinii se calculeaza in functie de ea, dar evident ca se poate stabili si ecografic.

Avortul medicamentos se face pana in 7 saptamani si 6 zile de sarcina, calculate de la ultima menstruatie, sau pana in 5 saptamani si 6 zile calculate de la fecundare (varsta reala a sarcinii, care se poate stabili ecografic).
Trecand de acest termen, metodele sunt: chirurgical sau prin aspiratie, majoritatea medicilor din Romania, optand pentru chirurgical.

Personal nu am fost in situatia asta (avort dupa cezariana), dar de facut ti-l va face, ca orice alt avort la cerere in termenul legal (14 saptamani de la ultima menstruatie, respectiv 12 saptamani reale de sarcina), dar riscurile ti le asumi tu.De aceea esti instiintata si semnezi dandu-ti acordul inainte de interventie.

Este decizia ta si strict a ta, dar daca totusi te gandesti sa pastrezi sarcina, riscurile nu sunt diferite fata de riscurile unui avort chirurgical. Daca gasesti un medic bun, experimentat in ceea ce priveste sarcinile cu risc, poti duce sarcina la bun sfarsit si ai putea naste natural.
Iti spun asta deoarece sunt multe cazuri ca al tau, insa un medic cu adevarat priceput (daca ii si asculti sfaturile), va putea sa iti ofere indrumarea necesara pentru a avea o sarcina sanatoasa, in ciuda riscurilor.
Acum, exista si riscurile unui avort spontan, sarcina chimica, sau chiar ectopica, asa ca ma bucur daca in curand vei ajunge la medic, astfel incat sa fii sigura de ceea ce se intampla si de optiunile pe care le ai in functie de situatia ta personala.
Insa, repet, depinde si de medicul tau.Stii cum e, nu tot ce straluceste este aur...

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca sarcina exista deja, sa faci avort e la fel de grav inaintea lui Dumnezeu ca si cum ai omori copilul pe care l/ai nascut deja. Si acestiia Dumnezeu i=a decis deja trasaturile, personalitatea, ar fi un copil la fel de dulce ca cel pe care il ai deja.Și eu m=am trezit cu a patra sarcina in timpe ce alaptam inca si era ultimul lucru din lume pe care mi l=as fi dorit. acum fiul meu de 3 ani e cireasa de pe tortul familiei, toti ne topim de dragul lui, ma gandesc cu groaza ca daca nu aveam frica de Dumnzeu, acest copil minunat as fi putut sa il avortez. avem o cunistinta care are 5 frati si toti copiii au fost nascuti prin cezariana, si a fost tot timpul certata de medici dar n/a vrut sa ucida nici un copil. cunosc si femei care au nascut natural dupa cezariana. e drept in strainatate.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand iei anticonceptionale nu-i nevoie sa mai afci sex cu prezervativ si sub nici o forma sa iei pastila de a doua zi, fiindca este o bomba hormonala care iti da tot sistemul hormonal peste cap! Anticonceptionalele au rolul sa te protejeze impotriva unei sarcini, asadar ovulatia nu se mai produce deloc si nu-i nici un risc sa ramai gravida, daca ai sex neprotejat.

| Crackman a răspuns:

Cel medicamentos merge în primele 2 luni de sarcina