| Saraaa2345 a întrebat:

Salutare. Mi a ieșit o afta sâmbăta trecută în interiorul buzei pe partea stânga asa spre colț (de fapt sunt 2, dar într o singura afta mare) și ma doare de nu mai pot. Zilele trecute era roșie, dar de miercuri ma ustura și are asa puroi alb - gălbui. In fiecare zi ma fac cu bețișor de urechi sa iau puroiul acela pe bețisor, și se ia câte ceva după aceea pun glicerina și nu mănânc și nu beau nimic, și la 30 de minute când ma uit iar este format puroiul. Nu înțeleg de ce și de unde se mai face iar, nu pot sa mănânc și ma ustura EXTREMMM de tare pana la lacrimi mai ales când ma fac cu gel acolo. Și are asa o adâncitura afta pentru ca e foarte mare, nu știu ce sa ii mai fac, nu mai pot cu ea. M am dat și cu geluri de la farmacii. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Asocilin de la farmacia veterinara.
Este pentru ochi animale.
Dai la afta ca nu iti afectează cu nimic si lucreaza in mediul umed.
Sper sa te ajute.
Sanatate,

| norisorulpufos a răspuns:

Eu am pus mereu bicarbonat si au trecut.

| sparklingqueen a răspuns:

Buna Sara,la fel cum a zis cineva de mai jos,poti aplica și bicarbonat de sodiu,dar dacă zici ca nu ți trece,ca este dureros si ca ai încerc tot felul de solutii,dar dacă tot vezi ca nu s-a rezolvat nimic, îți recomand sa vizitezi un specialist, nu de alta, dar sa nu fie altceva de exemplu daca persista si se agravează, dar daca vezi ca nu persista poți continua ce faci acum, dar daca insisti ca nu poti mânca este un motiv de ce sa te duci la stomatolog