| ItsMe6969 a întrebat:

acum o saptamna (20.01.2013) am facut herpes. la buza. de atunci pana joi mi s-a tot facut o pojghita pe care am rupt-o. sambata mi-am cumparat niste plasturi care, intr-un fel absoarb o substanta alba si lipicioasa ca puroiul, dar nu e puroi si nici nu ma doare cand am plasturele sau il dau jos. am fost la doctor iar el mi-a spus sa las asa ca se va vindeca, dar problema e ca intra praf si uneori ma ustura cand mananc. am citit pe net ca trebuie sa se vindece in 7-10 zile iar eu il am de 8zile. daca nu trece ce fac?

din ce cauze s-a facut? ce urmari mai grave ar putea urma? as putea avea SIDA?! sau HIV?!

rog seriozitate. multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| D5e1n3i5s9a a răspuns:

Trebuie sa astepti. El va trece. Te ajuta daca iti cumperi un unguent de la farmacie, sa stii ca este buna si crema de galbenele. L-ai putut face din cauza ca ti-a fost sete si nu ai baut apa cand trebuia sau ca ai baut dupa cineva. mai sunt cauze dar astea sunt cele mai dese. Nu sunt niciun fel de urmari mai grave si de SIDA sau HIV nu poate fi vorba, se transmite doar prin cale sexuala sau sange. Sper ca te-am ajutat! big grin

| ItsMe6969 explică (pentru D5e1n3i5s9a):

Am uitat sa spun ca am avut recent un contact sexual! deci este vreo problema?

| D5e1n3i5s9a a răspuns (pentru ItsMe6969):

Nu, stai linistit! Tot ce trebuie sa faci este sa te tratezi cu un unguent si sa astepti sa treaca. happy

| AirănMeidăn a răspuns (pentru ItsMe6969):

Daca e oral, s-ar putea sa faci SIDA!

Bafta, cred ca ai nevoie