| mafiaa a întrebat:

Nu beau apa aproape deloc (stiu ca ma expun multor riscuri dar asta e, daca nu pot, nu pot), macar am reusit sa renunt la cola si la sucurile cu acid de vreo jumatate de an. De atunci in mare parte beau doar tymbark, cat de "sanatos" este acest suc pe langa celelalte de pe piata? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Sucul este usor acid daca e de portocale. Acel suc sta intr-o cutie de aluminiu cu plastic.

Hai sa ne imaginam ca acidul ataca acele elemente si le baga in tine.

Hai sa ne mai gandim si la procesul de fabricatie: se iau mai multe portocale si se stalcesc la o prima faza.

Nu iti inchipui vreun moment ca se iau portocale frumoase si proaspete de sta roua pe ele. Alea sunt pentru magazine. Se iau bineinteles cele mai obosite portocale ce nu pot fi vandute, uneori au mucegaiuri si alte porcarii pe acolo: muste, etc. Si se vac zeama. Aia este o parte din ceea ce bei tu.

Apoi se adauga si niste apa (cu noroc filtrarta) ca e ieftina si face mai mult produs.

La final, pentru ca na, s-a diluat prea tare, se mai pun zahar, si alte substante minune ale industriei alimentare... cum ar fi cele care fac sucul sa reziste un an. Le recunosti usor dupa numere: E200, E220, etc. Vitamina C poate dar nu din sursa naturala ci sintetica si nu pentru sanatatea ta ci ca si conservant.

Si tu il ieo si crezi ca bei ceva nemaipomenit de sanatos.

Si te inseli si te imbolnavesti. Si tu tragi suferinta dupa tine. Ceilalti merg cu masini scumpe.

Cam asta ar fi povestea nescrisa a sucului natural de portocale.

E dreptul tau sa alegi cum te sinucizi.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La fel de nesanatos ca orice suc de pe piata. Fa-ti ceai sau limonada foarte diluata, in nici un caz nu bea tymbark.

| Adry05 a răspuns:

La fel de nociv, e plin de zahar si tto felul de porcarii sa-l mentina "fresh". Uneori sucurile astea `naturale` contin chiar mai mult zahar decat Cola.

| Adry05 a răspuns:

Incearca sa pui apa la frigider (apa plata sau minerala din comert sau chiar apa de la izvor). Nici mie nu-mi place apa de la temperatura camerei, vreau mereu sa fie rece si imi si place mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sanatos pe mama draq. Esti dependent de zahar la modul grav. Du-te la un nutritionist. Preferabil sa iti faci si niste analize, ca nu te vad deloc bine la ce povestesti. P.S. Si eu beau putina apa, in multe zile sub 1 litru, insa fara cafea si alte mizerii. In cel mai rau caz, suc din fructe/legume facut la storcator lent acasa sau/si cafea din orz.

| alina2k18 a răspuns:

Nimic nu inlocuieste apa.
Sucul poate fi hidratant si sa iti aduca un aport de vitamine si minerale daca este facut in casa si baut cat mai repede dupa ce il faci [ marul cel putin oxideaza mega repede]. Dar nu litri intregi zilnic din fructe foarte dulci [ recomandarea ar fi sucuri din fructe si legume - mar, morcov, telina, lamaie, gref].
Nimic din comert nu este bun si sanatos, asta e cert, uita-te pe eticheta sa vezi ce contin si cat zahar poti sa bei...
Macar 500ml de apa ar fi ok, cate 50 ml pe ora, atat bea si un copil de 3 ani intr-o zi, dar tu adult... Ia o sticla de 500ml si nu ai cum sa nu o termini pana seara.
Am si eu o prietena, bea maxim 200ml apa zi si nu mereu, culmea este perfect sanatoasa, analize super okay, aceeasi scuza are si ea, nu poate bea, nu simte nevoia, dar ea mananca zilnic cate 2 grefruit si consuma si supe deci este hidratata corespunzator.
Mai poti incerca sa bei apa cu o felie de lamaie sau de portocala ca sa nu fie apa chioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E la fel.

| Catalinjr a răspuns:

Sigur contine mult zahar, conservanti si E-uri, incerca sa iti faci diverse ceai-uri, fierbe apa si pune 2-3 bucati mici de ghimbir si vei avea un ceai tonic.