| Bobi2 a întrebat:

Salutare.

Prietena mea a iesit acum aporximativ o luna din spital, a fost internata de TBC. Acum isi continua tratamentul, as dori sa stiu daca boala se mai poate transmite.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Dacă a eliberat-o, gata numai e o problemă, a făcut tratament, face tratament cât mai este nevoie, și numai răspândește tbc-ul.

3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

De obicei, dupa 3 saptamani de tratament corect al tuberculozei, majoritatea bolnavilor de TBC inceteaza sa mai raspandeasca germeni-nu mai sunt contagiosi.Medicul este insa cel care decide cand pacientul nu mai este contagios.Majoritatea pacientilor sunt externati din spital si isi continua activitatile zilnice, atata timp cat respecta tratamentul in continuare in urmatoarele luni.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, după această perioadă ( dacă infecţia a reacţionat corect la tratament ) NU mai este contagioasă.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu,nu se mai transmite, îşi continuă tratamentul, nu mai este contagioasă.
Te pup!