| Jeke a întrebat:

Salutare, stiti cum ma pot ingrasa? Adica macar sa pun in plus 100g zilnic. Am incercat sa mananc foarte mult in fiecare zi insa imi e extrem de greu pentru ca nu am nici o pofta de mancare si dimineata ma scol lipsit de viata, fara energie, slabit si fara ambitie. De dormit dorm destul, 9-10 ore pe noapte. Tin sa mentionez ca am 43 kilograme, 1.65m si 14 ani si 6 luni. Credeti ca am o problema? Daca da care e aceasta si cum o pot trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Angeloangeli a răspuns:

Ia niste vitamine, du te la sala, cu cat faci mai multă mișcare iti vine foame, baga niste proteine si vitamine. Cat n as da sa fiu si eu asa, sa mănânc si sa nu ma ingras

| costinvlad a răspuns:

Trebuie sa faci analize de sange poate. Mananca multe proteine, calorii(4000kcal/zi) si multe lactate, usturoi foarte mult, fructe si legume. Din toate ar merge 6000 kcal/zi si 30-50g proteine/zi si iaurt mult are minim 4-5g proteina si este ieftin.

| SebastianXeno a răspuns (pentru costinvlad):

De unde atâția bani pentru 6000 kcal/zi

| sierra1 a răspuns:

Spunam și în postarea ta anterioară: îngrașarea nu trebuie să fie un scop în sine

| Anon31241212 a răspuns:

Buna! Si eu sunt din categoria celor care mananca mult si efectiv nu se ingrasa. Asa este felul nostru. Avem un metabolism foarte rapid. Eu am mers si la nutritionist si endocrinolog si mi au zis sa incerc sa beau 1 litru de lapte pe zi, de preferat dimineata si sa mananc multe lactate, ca sa mi dea forta. De cand am urmat sfatul chiar daca sunt la fel de slaba ma simt mult mai bine. Niste alimente care ingrasa: caju, alune, fistic, banane, etc. Trebuie sa mananci mai consistent.

| RAY a răspuns (pentru Anon31241212):

Gresit,un om slab are un metabolic incet adica o rata mai mica decat un om gras, problema e ca un kg de grasime =7000 de calorii care trebuie sa fie pe plus, nu e usor sa slabesti dar timpul rezolva totul

| RAY a răspuns:

O dieta bogata in grasimi http://calorii.oneden.com/Calorii-Grasimi/

| Anon31241212 a răspuns (pentru RAY):

Na o fi cum zici. Mie medicul mi-a zis ca am rapid si de aia nu ma ingras. happy Daca il am rapid inseamna ca nu asimilez, de aia aveam carente de vitamine. Deci nu depun. Nu ma contrazic ca n are sens. Eu am urmat ce mi-a zis medicul si mi e bine.

| RAY a răspuns (pentru Anon31241212):

Nu e vorba de contrazis, poti singur vedea asta, isi calculezi imc http://www.calculator.net/calorie-calculator.html?ctype=metric&cage si acolo apare si cat sa manci ca sa te ingrasi

| RAY a răspuns:

You need 1, 670 Calories/day to maintain your weight.
1, 670
You need 1, 170 Calories/day to lose 0.5 kg per week.
1, 170
You need 670 Calories/day to lose 1 kg per week.

You need 2, 170 Calories/day to gain 0.5 kg per week.
2, 170
You need 2, 670 Calories/day to gain 1 kg per week.
2, 670
US Units Metric Units Other Units

ai nevoie de 2, 670 de calorii pe zi pe plus doar pentru un kg de grasime, ceea ce e mult, logic ca e greu sa te ingrasi

| Anon31241212 a răspuns (pentru RAY):

Stiuuu si eu asta. Eu sunt subponderala si degeaba mananc o gramada de alimente ce au calorii. Nu asimilez. Asta e.

| RAY a răspuns (pentru Anon31241212):

Isi repet ai nevoie de foarte multe calorii ca sa ingrasi, manca tu 2 pizza zilnic si dupa o saptamana vei vedea ceva pe plus