| Catalin235 a întrebat:

Am 14 ani, 1.72m si 53 kg. Astazi am fost sa-mi fac analize si mi au iesit urmatoarele:
1. Calciu ionic seric -Ser
4.20 mg/dl INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM 3.48 - 5.17 / mg/dl

2. Calciu seric total -Ser
9.70 mg/dl INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM 8.7 - 10.4 / mg/dl

3. 3. 25 hidroxi vitamina D - in lucru

Sunt bune analizele? Trebuie sa iau vitamine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tratament
30 de minute la soare in fiecare zi

| NoriAl a răspuns:

Daca intervalul e intre 3, 48 si 5, 17 iar tu ai 4, 20, unde te afli? Matematica ce se studiaza azi nu spune ca esti in mijlocul intervalului? La fel 9, 70 e intre 8, 7 si 10, 4. Totul este bine.
E bine din punctul de vedere al calciului. Nu are legatura cu vitaminele. Acolo se fac alte analize.

| Anixx0002 a răspuns:

Sunt bune analizele. Valorile tale se încadrează în intervalul biologic de referință.