Întrebare recomandată | Duckey a întrebat:

Am 42 de ani si sufar de tulburare obsesiv compulsiva. De 7 ani iau seroxat si ma simt bine, dar am luat in greutate 20 de kg. Medicul psihiatru mi-a sugerat sa incerc si cipralex pentru ca nu ingrasa. Ce sfaturi imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mulți înainte.
Dacă este cu adevărat medic, nu sugerează ci îți prescrie medicamentul de care ai nevoie.
Consumă alimente sărace în calorii dar care să asigure minimul de nutrienți pentru buna funcționare a organismului și exerciții fizice zilnice pentru cosumul caloric (exclus înfometarea, sedentarismul).
http://calorii.oneden.com/
Sănătate multă!
Pa, pa.

| LiviuStefan a răspuns:

Buna!
Sa inteleg ca de 7 ani ai T.O.C?
Si eu am fost bolnav de tulburare obsesiv compulsiva acum 2 ani si nu mai rezistam.Verificam apa, usile, becul de foarte multe ori intr-o perioada scurta de timp(in 15 min. eu ma duceam de 5-6 ori la baie sa vad daca am inchis apa). Imediat ce detectezi chestia aceasta trebuie sa mergi la psiholog.O sa te ajute foarte mult.Eu am facut cate o sedinta pe saptamana deoarece aveam scoala fiin in clasa a 5 a.Acum sunt clasa a 7-a si mai am unele iesiri dar nu ca inainte.Am scapat de chestia aceasta intr-un an.Am omis sa spun ca aveam probleme cu microbii, adica ma spalam pe maini de multe ori si am facut o piele sensibila. Daca ma ciupea cineva aveam crapaturi mari care ma usturau. Daca nu scapi de boala asta in 2 ani o sa fie foarte greu!

| RaduStefan24038787 a răspuns:

Salut, și eu am avut această tulburare, și cred că mulți au avut-o sau încă o mai au, tratamentul la mine a fost că am stat și am analizat să văd care e problema iar apoi am vorbit cu mine însumi sa vad ce e bine și ce nu, știu ca este greu dar fii tare, te salut și tot binele din lume

| RaduStefan24038787 a răspuns:

Salut, și eu am avut această tulburare, și cred că mulți au avut-o sau încă o mai au, tratamentul la mine a fost că am stat și am analizat să văd care e problema iar apoi am vorbit cu mine însumi sa vad ce e bine de făcut și ce nu, știu ca este greu dar fii tare, te salut și tot binele din lume!