| Kreisegger a întrebat:

Am mai multe probleme.
1)De când mă știu am mâinile reci și mă enervează, cică este din cauza circulației sângelui, cum aș putea remedia aceasta problemă?
2) Mi se murdăresc unghiile și după ce mi le tai mă dor, de parcă ar zgâria cineva tabla cu unghiile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Trebuie sa-ti faci o ecografiere vasculara, prin care sa se stabileasca unde ai ingustare de vase de sange. Dupa investigatie medicul iti va spune solutia.
2. Nu-ti taia pana la carne unghiile, lasa circa un milimetru netaiat! Foloseste unghiera in loc de foarfeca! Pentru curaterea ungiilor foloseste perie de unghi si sapun. Daca sunt mai lungi de 2-3 mm, murdaria se aduna sub unghi, dar se poate curati cu perie.

| Freya1 a răspuns:

1Da ai probleme cu circulatia sangelui si pentru asta trebuie sa mergi la medic.
2Incearca sa nu iti mai tai unghiile in carne si nu te vor mai durea. Unghile se taie cat au crescut nu pana ajungi cu unghiera sub ele.

| anonimg a răspuns:

Nu mai taia unghiile pana la carne. Nu le lasa lungi ca femeile, dar nici nu le taia de tot, ca asa este si normal sa te doara.
Unghiile de barbat trebuie sa arate asa: https://chirolog.files.wordpress.com/2011/09/unghii-mici-2.jpg?w=300&h=189
Nu asa: https://chirolog.files.wordpress.com/2011/09/unghii-scurte.jpg

Asa e cel mai bine: https://www.lneonline.ro/......ati-46.jpg

In privinta mainilor reci trebuie sa mergi la un control medical amnuntit. Trebuie sa incepi cu medicul de familie, si el te va trimite mai departe. Nu uita sa iei cardul de sanatate cu tine.
De regula persoanele slabe au mainile reci. Oricum ar fi, cauta sa nu lasi mainile sa iti ramana reci, ci sa folosesti buzunarele de la haine, si iarna manusi. Si sa fii o persoana activa, sa faci exercitii fizice acasa in fiecare dimineata, asa cum ai invatat la scoala.

| Staif a răspuns:

Solutia la murdaria de sub unghii, e spalatul, nu taiatul. In rest, ai primit sfaturi.