| eugenmm a întrebat:

Salutare tpu.Am o problema grava si urgenta.Mi s-a blocat un inel pe deget de ieri dimineață, si am incercat sa il ung cu crema,șampon,dar nimic,degetul e super umflat iar din cauza asta,e imposibil să îl scot în acest fel plus ca ma doare destul de rau,singura variantă rămasă e sa il tai. As dori sa imi dati niste sfaturi cum as putea tăia inelul, dacă stiti vreun instrument, de tăiat metale de mărimi mici sau orice altceva sau un loc în care as putea merge pentru a fi tăiat.
Stiu ca e penibil si stupid dar nu sunt singurul căruia i s-a întâmplat, no gata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai este o variantă.
Încălzești apă să fie fierbinte.
Bagi mâna scurt în apă, atât cât să nu te opărești.
Apoi o scoți.
Metalul este bun conducător de cădură și se va încălzi treptat.
O să te frigă puțin, dar nu tare.
Dar se va dilata.
Nu este nevoie să se dilateze foarte mult, doar atât cât să scape degetul.

| Panamax a răspuns:

Se taie foarte usor cu un cleste de cuie sau un cleste pentru cabluri electrice.

| AnielAn a răspuns:

Ai încercat sa dai peste el cu apa călduță? Așa mai mult de 5 minute