| HlpMeMyBro a întrebat:

Mi-am blocat degetul inelar intr o sicla de ciob si nu mai pot sa il scot... Am incercat sa sparg sticla si mi-a ramas capul sticlei pe deget ca un inel si mi e ftica sa nu ma tai cand il sparg ce sa fac? Doamne fereste ????????????

Răspuns Câştigător
| 4ndr33y a răspuns:

In primul rand ciob inseamna o spartura, ea poate sa fie din orice material dur, inclusiv metal, portelan, sticla, gheata etc.

Cat despre problema, ai facut o prostie ca ai spart sticla, pune sapun lichid sau ulei pe deget apoi apuca cu o carpa de ce a ramas, tine degetul drept si desurubeaza.
Mai exista o metoda cu ata dar e mai complicat. Daca simti ca nu esti in stare sa o scoti fara sa te ranesti, mai bine mergi la urgente.

| HlpMeMyBro explică (pentru 4ndr33y):

Am incercat cu sapun si ulei. A mers dar a ramas ceva taios pe "inel" si m-am zgariat putin, dar am reusit...

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti infasura leucoplast pe deget, strans, incepand de la varful degetului spre sticla, iar capatul sa fie bagat sub sticla (se poate ajuta cu o surubelnita).
Cand leucoplastul s-a lipit pe piele, ungi partea superioara cu untura sau ulei, dupa care aluneci sticla spre varful degetului, rotind-o usor.

| Holiday a răspuns:

Baga-ti degetul intr-un pahat cu ulei si misca cat se poate ciobul sa intre ulei intre el si deget. Apoi incearca sa-l extragi. Cel mai probabil va aluneca.

| Bozgi200 a răspuns:

Încearcă să îl spargi foarte ușor, nu o sa te tai dacă ești gentil.

| Cduncfujndf a răspuns:

Încerca să folosești ceva alunecos, precum ulei, apă cu săpun sau unt. Dacă nu merge cu asta șterge degetul și sticla, apoi încercă să lovești sticlă ușor cu un ciocan, dar nu să se spargă din prima, să crape sticla puțin câte puțin, până se sparge de tot. Dar fi foarte atent și nu lovi foarte tare.

| Anonim2136493 a răspuns:

Mergi la urgente sa fie scos de un medic! In încercările de a-l scoate îți poate intra un ciob in deget și se poate ajunge și la o operație sad

| Stefan_Ditoiu_1998 a răspuns:

Dai cu ulei sau cu ceva unsuros si o sa iasa