| AN2009 a întrebat:

Care sunt simptomele de apendicita?
Daca ma operez de apendicita, cat timp nu am voie sa fac sport?
Doare dupa operatie?

Dau funda celui mai bun si detaliat raspuns.Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Cel puțin 6 luni de zile.

| Oana92 a răspuns:

Febra, dureri in capul pieptului, dureri de burta, nivel marit al limfocitelor in sange, greata, varsaturi, stare generala de rau.

Depinde de cum suporti operatia, eu nu am avut voie 2 luni, sunt persoane care nu au avut voie 1 an.

Desi pare o operatie banala, operatia de apendicita este dureroasa si deloc usor de suportat. Dar dureaza cateva zile dupa care vei fi ca nou. Plus ca nu este optionala, ci obligatorie, altfel poate duce la deces(in caz de peritonita)

Nu amana vizita la medic, cu cat stai mai mult cu atat poate deveni mai grav. Sanatate!

| liviu890 a răspuns:

Simptomele sunt : lipsa poftei de mancare, greata si varsaturile, constipatia, diareea.
Cand eram mic si eu m-am operat de apendicita si nu am mai facut sportul 1 an de zile ( m-am operat la inceputul anului scolar). Nu este o operatie grea, nu o sa te doara aproape deloc dupa operatie decat dupa ce o sa iti scoata pansamentul. Eu sper totusi sa nu treci prin asa ceva.

| Dan10079 a răspuns:

Ca simptome ar fi dureri puternice in zone apendicelui, probleme digestive, nu ai chef sa mananci nimic, ai greata de obicei daca ai apendicita se poate vedea la analize du-te la doctorul de familie si spune-i aceasta problema si poate iti va da o serie de analiza unde se va vedea daca trebuie sau nu sa faci operatie... iar daca va trebui nu vei avea voie sa faci sport 1 an sau jumate de an depinde cat de repede te vindeci. Sper ca te-am ajutat!