| Deeax33 a întrebat:

Heii TPU! happy.
S-ar putea sa am apendicita, ma doare in partea dreapta si coboara spre picior, si azi ma duc la doctor si imi e frica sa ma operez, nu vreau sa ma operez. Ce sa ma fac?. Cei care v-ati operat de apendicita ce ati simtit? Cum a fost operatia? Cat timp nu am voie sa fac efort? Cat trebuie sa tin acel regim alimentar? In ce consta? In cat timp pot sa merg acasa? Cat timp tine operatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| sebian22 a răspuns:

Eu m-am operat acum 4 luni si pot sa zic ca la mine a fost destul de grea operatia... pentru ca am avut apendicul ascuns! De obicei te tine in operatie intre 1-2 ore iar dupa aceea de duce in salon si de abia de atunci incepe distractia... 1:Sa incerci pe cat posibil sa nu te misti cel putin 12 ore mai ales sa nu ridici capul de pe perna, din cauza anestezicului vei capata niste dureri de cap enromee
2:Nu o sa ai voie sa mananci nimic 3 zile. O sa-ti administreze mancare pe cale perfuzabila (glucoza) si foarte multe antibiotice si alte medicamente tot perfuzabile.
3:Si revin un pic la punctul 1(dupa operatie la 2 ore trebuie sa urinezi cu toate ca nu o sa simti nevoia pentru ca esti inca amortita, trebuie sa faci acest lucru, in caz contrar o sa te faca sa urinezi prin proceduri mai putin placute) In fine, dupa 3-4 zile o sa te elibereze din spital si vreo 2 saptamani nu o sa ai voie sa mananci cine stie ce..decat supe si mancaruri foarte usoare, iar de efort ce pot sa zic dupa o luna jucam fotbal cu baietiibig grin