| KellyGreen a întrebat:

Buna!
Dupa ce iti faci operatie de apendicita in cat timp ai voie sa incepi sa alergi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Shatteredx a răspuns:

RASPUNS: Stimate domn, dvs. trebuie sa retineti ideea ca, cea mai mica leziune tegumentara, (piele) are o perioada de vindecare cuprinsa intre 8-14 zile, perioada in care organismul incearca sa reconstruiasca structurile anatomice lezate si se stie ca niciodata o cicatrice nu va fi ca si structura originala pe care mama natura a construit-o.

Iar o interventie tip "apendicectomie" inseamna ca a fost deschis si peretele musculo-aponevrotic al abdomenului, unde vindecarea initiala se prelungeste cu inca o saptamana. Orice interventie pe peretele abdominal inseamna un punct vulnerabil prin scaderea rezistentei peretelui abdominal. Apendicele a fost excizat printr-o incizie si aceasta incizie a putut fi de cinci sau zece centimetri.

Chiar dupa o refacere foarte buna a peretelui abdominal in aceste trei saptamani dvs. trebuie sa aveti in vedere ca adevarata recuparare dureaza sase luni pana la un an, in care dvs. trebuie sa evitati efortul fizic care poate creste presiunea abdominala peste limitele fiziologice care se afla intre cc20-100 cm H2O. Aceasta presiune in efort fizic exagerat, precoce, poate ajunge la valori de cateva sute, suficient pentru a produce o dehiscenta, insemnand cedarea suturii post operatorii expusa la o mobilizare si efort precoce.

Aveti nevoie de o alimentatie corespunzatoare dupa sfaturile chirurgului si medicului curant si dozarea progresiva a efortului fizic in timp, evitarea efortului fizic exagerat va fi minimum 6 saptamani, dupa care va veti doza in mod inteligent activitatea fizica in cursul unei perioade de 2 luni, 6 luni si un an.

| IonutAxi a răspuns:

1-2 luni maxim

| Mlov3u4ever a răspuns:

Eu am alergat dupa operatie la 3 luni(dupa)..cam asahappy

| ilcmty a răspuns:

Ca sa fi sigur mai bine nu alergi 5-6 luni.

| KellyGreen explică (pentru ilcmty):

WTF? Glumesti? Chiar si daca imi fac operatia cu laser?

| ilcmty a răspuns (pentru KellyGreen):

E mai bine sa fi sigur big grin