| John321 a întrebat:

Salutare TpU.Ce tip de anestezie este mai buna cea rahidiană sau cea generala? Cred că am hernie inghinala și mi-e frica sa adorm in timpul operației.Adica as vrea sa fac operația clasică și nu cea laparoscopică.A făcut cineva operatie clasica pentru hernie inghinala? Ce minusuri are operația clasică fata de cea laparoscopică în afara de incizie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Anestezia generală este mult mai bună decat rahidiana, prin anestezie generala nu simti nimic dormi buștean.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu unul am facut anestezie generala, iti pune o masca de oxigen pe fata si iti baga in branula "drogurile"/anestezicele.
Pur si simplu adormi in cateva secunde si te trezesti a doua secunda operat, fata de cea rahidiana care te tine in stres si in care poti sa auzi tot ce iti face doctorul.
Nu am avut niciun simptom cauzat de anestezie.