| Giuliano24 a întrebat:

Salutare TPU, cred ca v-ati confruntat cu foarte multi baietii de 10-20 de ani care au spus ca au fimoza, si se intampla ca eu avand 15 ani sa am aceasta chestie numita fimoza, doctorul acum 2 ani mi-a spus ca numai am tin sa mentionez am fost operat cand eram mic la 2-3 ani, fimoza a reaparut spontan si a disparut, acum pot decalota cu usurinta, dar in momentul cand penisul este in erectie nu pot decalota (e greu) doctorul mi-a spus ca trebuie sa decalotez/calotez mereu pentru a se largi preputul, si ca am nevoie de o crema dar am uitat cum se numeste acea crema care se da acolo pentru a se face cat mai eliastic preputul aveti idee cum se numeste crema specifica? am nevoie urgenta! nu vreau sa ajung la operatie de circumcizie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Daca continui exercitiile de decalotare/calotare preputul se va largii indeajuns. Dar important este sa faci acest exercitiu in timpul erectiei.

Probabil si eu am aceasta "boala", si am 18 ani, intr-adevar este greu sa-l decalotez, dar reusesc de fiecare data.

In legatura cu crema... nu stiu.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mergi la MEDICUL urolog şi îţi va PRESCRIE acea cremă!

Ai nevoie de Reţetă/prescripţie medicală pentru a o putea cumpăra!

Toate cele bune.

| vangaelis a răspuns:

Salut.
Cred ca este vorba de Betaderm.
In orice caz, metoda Beauge este mult mai indicata.