| Nirvanaaa a întrebat:

Cunoasteti cateva metode de reducere a stresului? Am niste dureri de cap pe partea stanga foarte enervante si care imi afecteaza concentrarea.Am fost la neurolog deoarece se manifestau pe termen lung, am facut un RMN care a iesit bine si mi-a catalogat aceste dureri ca fiind cauzate de stres si lipsa odihnei.Cu odihna am redresat-o si dorm 7 ore pe noapte, insa cu stresul pur si simplu nu pot. Ceva idei? Multumesc anticipat happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LePotato a răspuns:

Hei.

Am trecut recent si eu prin asa ceva. La fel, am facut RMN..nu mi-au gasit nimic.
Mi s-a spus ca migrenele pot aparea din cauza stresului, statul in fata calculatorului, coloanei, mostenite etc
Cu vederea cum stai? Porti ochelari? Si ochii pot fi de vina.
Te hidratezi cum trebuie? Cunosc persoane care se vaitau ca au dureri de cap si nu beau nici 0.5l apa la zi... dupa ce au inceput sa bea apa cum trebuie, durerile au disparut (mi-a fost confirmat si de doctor asta).

"Cu odihna am redresat-o si dorm 7 ore pe noapte" - cand ai facut schimbarea asta si cate ore dormeai pe noapte inainte?

Ai persoane in familie care au probleme de genul? (eu cel mai probabil am mostenit de la mama, avand si ea migrene)
Daca apar si alte simptome, iti recomand sa mergi la un alt doctor pentru o a doua parere.

Nici eu nu prea pot elimia stresul din viata mea - poti incerca sa te focusezi mai mult pe propria persoana: fa ceea ce-ti place, "investeste" in asta. Apuca-te de un sport -alergat seara/dimineata.
Ai putea sa iei niste magneziu timp de o luna, vezi daca are vreun efect.

Nu cred ca exista un raspuns universal cand e vorba de eliminat stresul, fiecare om functioneaza in mod diferit. It's-a matter of trial and error until you find something that helps you.

| Nirvanaaa explică (pentru LePotato):

O să aplic sfaturile date, multumesc mult.Asta cu somnul e recenta.Dormeam cam 5 ore inainte.Nu port ochelari, am purtat înainte.Dar intr-adevar apa nu beau foarte multa. happy

| LePotato a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Cel mai probabil faptul ca nu dormeai indeajuns a avut cel mai mare impact. spun asta si din propria experienta.Nu stiu daca e cazul - dar alcoolul sau "altele" iarasi pot duce la dureri de cap
Incearca sa te hidratezi cum am zis (eu imi pun sticla de apa in fata, ca sa nu uit) si incearca seara sau dimineata sa iesi macar la o plimbare de 15-20 min, aerul fresh ajuta foarte mult la oxigenarea creierului.

15 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Sa stii ca te-ar ajuta foarte mult daca ai practica un sport.

| Nirvanaaa explică (pentru AFR81):

Din pacate insa, nu am timpul necesar.Am niste examene vara aceasta si trebuie sa ma pregatesc destul de serios.

| AFR81 a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Pacat. Asta e si cauza stresului, probabil. Chiar daca, poate, nu iti dai seama, acest stat in casa, acest sedentarism, iti dauneaza. Ar fi fost indicat sa iti faci timp, macar 1-2 ore zi, de 4-5 ori pe saptamana, insa te inteleg perfect si e un lucru bun ca aloci atat de mult timp studiului. Eu sunt la polul opus, nu imi ramane foarte mult timp de invatat din cauza tenisului. Si nu sunt prea mandru de asta laughing
In fine, sper sa gasesti o modalitate de a te relaxa care sa ti se potriveasca. Daca nu functioneaza nimic si ajungi intr-un punct in care nu ai ce sa mai faci, adu-ti aminte de sfatul meu.

| Violleta2022 a răspuns:

Plimbarile lungi in aer liber, sunt recomandate de toti medicii, fiind una din metodele cele mai sanatoase de eliberare a stresului.
Schimbarea dietei este vitala, pentru reducerea stresului si a migrenelor sau durerilro de cap. mananca 80% vegetarian si ocazional carne sau peste.
Fa sport sau plimbari lungi in aer liber si curand vei fii o persoana mai calma, mai fericita si mai sanatoasa.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, poti avea dureri de cap de la deshidratare. Eu nu recomand pastile, mai bine alergi sau te plimbi 30 de minute gandindu-te la orice altceva in afara de lucrul care iti cauzeaza stres.

https://www.medlife.ro/......-prevenire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, fara internet de la 6 luni la un an. Multe iesiri afara cu prieteni, (prieteni care nu sunt dependenti de calculatoare si telefoane)
Iesiri cu fete, baieti, s-a.m.d.
Si fara Youtube happy
ps TPU, (analfabetu care a facut autocorectarea asta, de la s-a.m.d la s-a.m.d. Mai mergi pe la scoala

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

S-a.m.d

| Nirvanaaa explică (pentru anonim_4396):

Nu stau foarte mult pe internet, insa petrec mult timp in fata laptopului deoarece am multe documente de care am nevoie, cred ca e o problema si asta, dar nu ma pot lipsi de el laughing.Cat despre iesiri, cam rar...nu prea imi permite timpul sad.

| Sekim a răspuns:

Salut
7 ore este destul de putin. cat despre problema cu stresul ar trebui sa cauti video relaxante... sau daca doresti sa cauti pe google metode de a elimina stresul prin arte martiale chiar... sunt multe modalitati

| gogu220 a răspuns:

Baie cu magneziu, beneficii

- relaxarea musculară și nervoasă
- magneziul este una dintre cele mai calmante substanțe nutritive
- calmarea crampelor musculare și cârceilor
- îmbunătățirea atenției și concentrării
- seara induce un somn odihnitor
- vara este ideală pentru combaterea transpirației

Dacă e mai greu în casă poţi merge la un SPA. Eu aşa fac.

| And4eisis77 a răspuns:

Strezul poate fi oprit cu Stressball, cu slime sau cu niste activitati relaxante cum ar fi cubul rubik.Normal copii trebuie sa doarmă noaptea minim 10 ore si adulti minim 8 ore

Eu iti recumand pentru a nu mai fi stresat ori jucarii de anti-stres cum e Squsy, Slime, Stress-Ball, sau Stress-Cub(le gasesti pe net sau in magazine sau cu un cub rubik ori o activitate relaxată cum ar fi citirea unei carti linistitoare

| And4eisis77 a răspuns:

Pentru stress:
Mai poti căuta si
videoclipuri relaxante sau videoclipuri satisfacatoare

Ca sa reduci stresul mai poti face si o activitate relaxanta precum mersul pe bicicleta etc

| Cazm a răspuns:

Când nu vrei sa te stresezi iti cauți sa faci ceva tot timpul ceva care iti face plăcere, ai timp sa te stresezi de asta! Nu baga in seama orice! Si va dispărea!