| Drunkeinstein a întrebat:

Salutare, TPU! De 2 saptamani ma confrunt cu o boala numita golul mental. Cand am citit si am constat ca simptomele mele se potrivesc cu aceasta boala m-am inspaimantat. Simt ca cuvintele nu mai au sens, creez asociatii intr-un mod mai greu,am lipse de idei, creez un dialog cu o persoana mai greu, vocabularul este mai redus, iar memoria imi este scazuta. Aceasta stare am constat ca mi s-a declansat dupa o saptamana in care am mi-am suprasolicitat creierul ( nu imi mai folosisem niciodata intr-un mod atat de excesiv creierul invatand ) si presupun ca aceasta ar fi cauza boalei pe care o am acum. Va rog foarte frumos sa-mi spuneti daca imi pot reveni intr-o perioada scurta de timp si daca boala de care sufar este grava. Si daca puteti sa-mi recomandati niste medicamente pe care ar trebui sa le administrez ( stiu ca ar trebui sa consult un psihiatru si sa-mi recomande el medicamentele, dar as vrea sa aud si parerea voastra ). Trebuie sa-mi recapat abilitatile intelectuale pentru ca am foarte mare nevoie la scoala. P.S. Sunt in varsta de 13 ani, aproape 14 si de asemenea mai sufar si de o stare de depersonalizare care ar putea avea o influenta si ea de asemenea, golului mental. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Suprasolicitarea intelectuala nu determina niiodata nici o problema. Mai degraba lipsa de solicitare, letargia, lasaatul creierului sa leneveasca ti-ar putea da probleme. Si, din cate le descrii, asa se si intampla. Iti vei recapata abilitatile intelectuale daca iti suprasoliciti creierul in fiecare zi la maxim

| Drunkeinstein explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns! Am sa tin cont de raspunsul dumneavoastra. Voi incerca sa maresc activitatea intelectuala si astept sa vad daca va avea efect intr-o saptamana.

| Brigaela a răspuns (pentru Drunkeinstein):

Nu poate avea efect intr-o saptamnaa, mai degraba in 8-9 luni.

| PainTech a răspuns:

Ai citit de pe internet, nu? Stai linistit, cel mai bune e sa mergi la un doctor. Pe mine ma durea stomacul si am aflat de pe internet ca mor in 2 zile. Odihneste-te putin mai mult si vezi daca te simti mai bine.

| Drunkeinstein explică (pentru PainTech):

Multumesc AndreiFacebook! Am sa tin cont de raspunsul tau si voi vedea daca ma voi simti mai bine.