| NotRight a întrebat:

Salut! Ma confrunt cu niște probleme psihice. Acum 1 luna și câteva zile, m-am trezit într-o dimineață să merg la școală și ma simțeam îngrozitor de rău, nu mâncasem nimic, nu aveam pofta de mâncare, am plecat spre școală și am fost copleșit de o amețeala puternica și mi-am dat seama ca nu pot sa merg asa la școală asa ca m-am întors. Au început sa apară după probleme cu somnul, am stat o noapte întreaga fără sa dorm și am încercat sa dorm pe parcursul zilei, am avut nopți în care ma chinuiam sa adorm și nu reușeam pana la 4 sau pana târziu dimineața și pe lângă asta au apărut și simptome precum febra, transpirații nocturne și tuse seaca. În cele din urma, am fost și mi-am făcut o radiografie, de unde s-a constat ca am pneumonie, iar după mai multe analize și investigații s-a constat ca am TBC pulmonar. Întrebarea este în felul următor: insomniile și somnul de proasta calitate îți pot afecta profund capacitatea de gândire, concentrarea, memoria de scurta durata, capacitatea de învățare? Nu prea mai dorm cum ar trebui de 1 luna, observ totuși ca în ultimele 3 zile am început sa ma reglez ușor cu somnul. Totuși, nu ma mai simt ca înainte. Ma simt mai încet, procesez lucrurile mai greu, înțeleg ideile mai greu, nu ma pot concentra, memoria îmi este afectata, uit lucruri, nu mai am chef de nimic, gândesc mai greu, cuvintele mi le găsesc mai greu și îmi este mai greu sa învăț ceva nou. Simt o stare de gol mental, simt ca nu mai pot sa gândesc, creez asociații între informații mai greu, nu ma simt în stare sa comunic cu cineva. Am un fel de ceata mentala, ma simt jumate conștient, jumate inconștient. Am fost și foarte stresat și agitat in legătură cu schimbările astea majore în mintea mea. Parca nu ma mai simt eu. Ma simt inconfortabil în corpul și mintea mea. Mintea mea nu mai funcționează ca înainte. Toate funcțiile mele cognitive își vor reveni la normal dacă îmi rezolv problema cu somnul și nu vor exista repercursiuni pe termen lung? O sa încerc neapărat și un consult la un medic neurolog, doar ca acesta va trebui sa fie online pentru ca trebuie sa rămân în spital o perioada de timp. Sunt disperat, ce se întâmplă cu mine? Când voi reveni la normal? Menționez ca am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Da. Problemele cu somnul iti afecteaza concentrarea si capacitatea de gandire...este normal. Gandeste-te la un sofer care conduce 10 ore si oboseste si treuie sa faca o pauza. Daca nu o face are sanse mari sa faca accident deoarece capacitatea de concentrare si de gandire a scazut o data cu aparitia oboselii si lipsa somnului; cam asa esti si tu acum. Iti spun din proprie experienta ca privarea de somn este foarte rea. Eu daca sunt obisnuit sa dorm 9-10 ore pe noapte si dorm 5-6 a doua zi sunt o molusca. Dupa ce iti reglezi problema cu somnul totul va reveni la normal.

| Floridori a răspuns:

Tulburarile somnului afecteaza gandirea, concentrarea, memoria etc. si nici problemele cu somnul, nici gandirea mai lenta din cauza lipsei somnului, nu reprezinta o problema psihica.Stai linistit!
Din pacate, nu prea vad cum un neurolog te-ar putea consulta online, dar daca vei reusi sa revii la un program de somn adecvat, in timp, simturile pe care acum le percepi ca fiind afectate, ar trebui sa revina la normal.

| dinaprilie a răspuns:

Vei reveni, boala de o asa "natura" este grea si poate da ramificatii in tot corpul ( na, oxigenul este peste tot in corp ). Asteapta sa iti rezolvi problema cu tbcul si vezi ulterior ce si cum se mai imbunatateste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza sa scapi de Tbc Pulmonara ca aia e grava, somnul e fix-pix se regleaza automat. Dificultatiile pe care le simti pot fi din cauza febrei de la infectie

| Mihail2020 a răspuns:

De obicei daca vrei sa dormi.
Sunt multe cai, dar problemele care leai specificat.
90% sunt din cauza somnului (concentrare, gandire lenta, memorie, procesare...).
Studiu s-a facut in USA pe termen ce se intampla daca nu dormi pe o perioada de 8-9 zile.
Pe o perioada scurta nu o sa ai probleme deloc, chiar si o saptamana chiar si pe o perioada 8-9 zile.
Probleme normale care somnul nu iti vine si din alte motive.
Stresul, emotii,(gandirea pe un anumit lucru gen sa fii fixat pe acel lucru {nu pot dormi ce am,}).
Poti sa ei "calmante" exista si anestezie sau varianta mai simpla usoara ai si lipsa de Magneziu si mai ales Calciu (poti sa ei din farmacie Calcidin sau maxi mag) sa incepi sa te relaxezi sa fi (Zen).
Sa fii fara stres, sa nu te mai gandesti la nimic, poti sa iti obosesti ochi ori sa asculti ceva ca sa adormi.