| Ateistu a întrebat:

Salutare TPU
Ieri am fost sa imi fac o raza la plamani pentru ca tuseam rau si ramaneam fara aer
Am facut radiografia iar cea care a citi radiografia a zis ca am bronsita
Ea mi-a spus ca a aparut pe amandoi plamani si pe gat
Si din cauza fumatului sau a prafului
Eu fumez din clasa a 7 si sunt in a 10
Mam lasat de fumat
Eu cred ca e bronsita cronica
Este grava problema mea medicala?
Cuca zice aia:copile e pacat. estu tanar sa fumezi de acum
Daca fumez de la 18 ani nu-i tot aia?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este foarte grava problema ta, vei trage multi ani de ea si probabil vei ramane cu niste probleme respiratorii de lunga durata. Sigur ca nu e acelasi lucru daca fumai cand plamanii erau maturi, ti-ar fi facut de 100 de ori mai putin rau. Un adult face bronsita cronica dupa 10-12 de ani de fumat, un copil poate face chiar dupa 1 an. Un adult se poate vindeca in alti 10-12 ani, un copil cel mai probabil nu se va vindeca complet niciodata, fiindca plamanii lui au fost afectati sever ntr-o perioada vulnerabila. Daca vrei sa compari, gandeste-te ca ai da un pumn in fata unui bebelus de 6 luni si unui adult de 20 de ani. Bebelusul ar putea muri, iar adultul va avea un ochi vanat. Plamanii tai sunt bebelusul care a primit o mie de pumni in fata.

| doctoressa a răspuns:

Cu cat varsta la care o persoana se apuca de fumat e mai mica, cu atat e mai mare impactul nociv al fumului de tigara asupra arborelui respirator.
http://www.i-medic.ro/......a-copiilor

| neutrino a răspuns:

Chiar daca esti ateist, roaga-te sa nu se accentueze.

| kar1GaNNN a răspuns:

Nu-i chiar tot aia, la 18 ani esti mai tare, mai puternic, nu ca la 14 ani.
Dar iti zic lasa-te de fumat man, ca iti distrugi viata, poti sa faci cancer la plamani.
Eu am 15 ani dar mai trag asa cate una pe zi ( amicale doar ) dar nu e bine.
Lasa-te de tigari si du un stil de viata sanatos ca e pentru binele tau.
Bafta si multa sanatate!