| PickUp a întrebat:

Ieri m-am intepat intr-un cui ruginit. Mi-a curs sange foarte mult, am luat de la farmacie un antibiotic. Trebuie sa fac si Antitetanos? Adica atata timp cat a curs sange s-a dus si rugina... De ce trebuie sa fac vaccinul? Ce s-ar putea intampla daca nu-l fac? Am auzit ca poti muri... Adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

E musai sa faci antitetanos.
Nu mai sta pe net sa-ti plangi de mila si sa tremuri de frica; un simplu drum la Camera de Urgenta, un antitetanos si scapi de toate grijile. Incearca sa nu-l amani pana la loc comanda, ca nu-i de gluma.

| PickUp explică (pentru ardnaxur1961):

Si cat costa antitetanos? Alt remediu exista? K nu ma prea am cu banii acum k nu am mai avut calculatoare de reparat ok sunt Itist si acum nu prea mai am bani. DAca nu exista altceva il fac repedehappy

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru PickUp):

NU exista alt remediu.
Si, tu de ce crezi ca te-am trimis la Urgenta? Pentru ca acolo, nu te costa nimic.

| PickUp explică (pentru ardnaxur1961):

:O Pe bune? Am mai fost 1 data la urgente si unnu pentru un vaccin mi-a cerut 5 mil al naibii.

| MariusBoy2013 a răspuns (pentru PickUp):

Nici eu nu am platit pentru el mi l-a facut gratis.

13 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Vrei n vrei tot la antitenos ajungi; te asigur ca te va durea mai putin intepatura in cui.Hai fi barbat(a)big grin

| DarkBlood32 a răspuns:

Trebuie sa-l faci, n-ai incotro tongue

| PickUp explică:

Aha. Altceva ce s-ar mai putea intampla. Pai eu zic ca rugina s-a dus deoarece am dat cu niste medicamente. Am dezinfectathappy Dar ieri aveam piciorul umflat rau si astazi nu mai este umflat si rana s-a acoperithappy Totul s-a facut la loc. Si in plus cand m-am intepat a curs foarte mult sange si ceva un pic caramiziu. Cred ca rugina s-a duswinking

| PickUp explică:

Dar cancer se poate face din asta? Pot sa ma imbolnavesc de gangerigena? Pot sa raman cu un picior in minus?crying

| PickUp explică:

Imi este foarte frica

| MariusBoy2013 a răspuns:

Daca a curs sange mult asta nu inseamna ca s-a dus si rugina, Daca nu faci Antitetanos se va imfecta foarte rau si ai sa stai ceva timp in spital, nu se moare de la asta dar te vei simti rau.
P.s.: stai lin nu dureaza mult in 4 sec ti la facut poti sa numeri. l-am facut si eu dupa ce mi-am spart capul cazand pe o teava ruginita cand eram miclaughing))

| PickUp explică (pentru MariusBoy2013):

Raspunde-mi plzz!

| MariusBoy2013 a răspuns (pentru PickUp):

Ma nu te mai lua dupa toti NU faci cancer din asta n-are nici o treaba intepatura intr-un cui cu cancerul.Te duci la spital ii spui ca te-ai intepat intr-un cui ruginit
ei o sa-ti dezinfecteze rana o sati puna un bandaj dupa care iti va face faccinul nudureaza mai mult de 4 sec si nici no sa te doaca pentru ca o sati amorteasca manastraight face!

| Walle2002 a răspuns:

Trebuie sa-l faci pentru ori ce eventualidate dar daca ai luat antibiotic nul mai poti face doar dupa 30 zile si daca se infecteaza poate aparea cancerul