Întrebare recomandată | maryanshmen a întrebat:

Salutare tpu.In urma cu 2 ani am avut pleurozie bazala stanga o ramura a tbc.am stat internat in spital, am avut tratament 6 luni, l-am dus la capat, iar dupa un an de la tratarea bolii am fost la doctor mi-a facut raza si mi-a zis ca totul e bine.Acum 2 luni m-am apucat de fumat(2-3 tigari pe zi),insa de la un moment dat am inceput sa simt niste dureri la plamanul la care am avut probleme, asa ca m-am lasat, am 1 sapt jumate de cand nu am mai fumat insa durerile toracice inca mai apar atunci cand inspir,si cateodata ma apuca tusea( inainte sa adorm, dar nu in fiecare seara), in rest ma simt super bine e posibil sa fie ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fi recidivat tuberculoza din cauza slabirii imunitatii pulmonare ca urmare a fumatului. mergi sa faci o noua investigatie

Elianna
| Elianna a răspuns:

Cum sa fumezi, frate, cand ai avut asa ceva!? Esti inconstient?
Este posibil sa ai altceva la plamani, nu zic ce..., sau o sensibilitate extrema!
Pentru tine cuvantul tigara nu trebuie sa mai existe, cate zile vei avea!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Este posibil ca să fi recidivat acea infecţie, probabil că ai un început de pleurezie - de acolo durerile la acel plămân, transpiraţie şi tusea!

Să MERGI cât mai URGENT la un control la un medic specialist ( pneumoftiziolog ).

Şi, FĂRĂ ţigări!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| neutrino a răspuns:

TPU nu poate inlocui un medic.

| HowdidIgethere a răspuns:

Fumatul e o placere parsiva.

| anacolda a răspuns:

Se poate face si tratament naturist, dar fara fumat. Pleurezia poate duce la o degenerare a tesutului pleurei si la sufocare. Deci tusea aceea e un motiv de ingrijorare. Plamanul este un organ vital. Ar fi bun un tratament pe baza de plante ca Plamanarica, turita mare, patlagina, si o cura de miere cu propolis.
http://vindecarenaturista.blogspot.ro/

| ady2427 a răspuns:

Ai gresit site-ul prietene. vrei sfaturi medicale, consulta un medic. daca cineva iti spune ca e grav ce faci? da.eu consider ca e grav si o sa te duci cu sorcova.da nu e de la tigari sau plamani.creierul nu iti mai functioneaza...wtf

| dulcikaAlexa a răspuns:

NU