| lexu23 a întrebat:

Daca m-am apucat de fumat si sunt la inceput, cand imi va disparea tusea? Am inteles ca peste doua luni dar nu stiu cat este de adevarat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tusesti inseamna ca plamanii tai se revolta.
Aici nu-i chestie de obisnuinta, ca fumataorii adevarati nu tusesc deloc, dar cei cu insuficienta respiratorie sau plamani sensibili ori nedezvoltati, tusesc imediat, semn ca trebuie sa opresti imediat fumatul, care este evident, ca-ti face foarte rau.

| lexu23 explică (pentru Violleta2022):

Chiar am insuficienta respiratorie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lexu23):

In cazul asta, evita sa fumezi vreodata, sau sa stai in incaperi unde se fumeaza!

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va disparea cand te lasi de fumat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"placerile" fumatului vin cu niste costuri. Vrei sa fii cool si sa tragi din tigara atunci accepta si costurile

| minrest a răspuns:

Nu va disparea niciodata; cat timp am fumat (27 de ani), am tusit; aud mereu fumatorii dintre apropiati tusind tusea lor urata; dealtfel o sa iti apara si alte simptome curand.

| Crackman a răspuns:

Cu timpul.
Oricum, acum intervin sa iti zic ca nu este nimic bun cu fumatul.
1 cheltuii banu
2 devii dependent
3 mori mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 31 de ani, si daca as putea da timpul inapoi sa ma duc sa schimb o zi din viata mea, asta ar fi. ziua cand m-am apucat de fumat happy
mai bine le lasi naibi happy

| brokxy a răspuns:

Unchiul meu a fumat toata viata lui tigari. Cate 5 pachete pe zi sau 4 nu mai stiu dar foarte multe. La 59 de ani doctorul la diagnosticat cu cancer la plamani si o pata neagra foarte mare. Si la 59 de ani a murit din cauza cancerului la plamani facut de fumat. Eu nu fumez si nu recomand nimanui pentru ca este o sinucidere. Practic te sinucizi tu pe tine...dar asa mai incet....cu anii cum trec nu ajungi nici 60 de ani daca esti fumator inrait. Bunicul a fumat pana la 30 si ceva de ani si s-a lasat complet de fumat si a trait pana la 76 si inca traieste. Deci nu fumezi traiesti mai mult.

| Felissa13Eden a răspuns:

Mai bine nu te apuca serios.
Eu am fumat 2 ani jumate si ma dor plamanii aproape zilnic.
Mi-ar parea rau sa aud ca mai face cineva prostiile astea, cand ai putea sa inveti din greselile altora.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin0012 a răspuns:

Stop fumat pentru început!
Nici nu știi la câte boli ești expus. Tusea vine pentru că plămăni tăi nu suportă, sau fie nu sunt suficienți de dezvoltați! Fumul se oprește prin sita ficatului care împrăștie în plămâni. Ți-aș sugera să renunti, bani cheltuiți aiurea și sănătate dusă.

| Stefan_Cristian_1971 a răspuns:

Depinde de plămânii tai.te înțeleg, am fost in aceeași situație, când m-am apucat cu doi prieteni..Pe mine nu m-a apucat tusea, pe unul dintre prieteni l a ținut 2 săptămâni, iar pe celălalt doar câteva zile

| lexu23 explică:

Chiar nu am cum sa scap de tusea asta? Fara sa ma las.

| brokxy a răspuns (pentru lexu23):

Schimba tigarile? cumpara de alt fel si vezi atunci