| Hangover a întrebat:

sad Sunt foarte trista. Cine naiba a inventat nenorocitele alea de tigari? Tatal meu fumeaza de 28 de ani si are 49 de ani si pur si simplu nu se poate lasa.sad De ce creaza dependenta aceste tigari. Incerc si eu si mama sa-i zicem sa se lase pentru ca vreau sa ma creeti ca a ajuns la aproape 2 pachete de tigari pe zi si ma intreb cum de plamanii lui mai rezista! Tin la el foarte mult, pana la urma este si logic pentru ca este tatal meu insa nici macar la analize sau la medic nu se duce si mi-e frica daca se va duce v-a descoperi ca are o boala groaznicacrying. Nici nu vreau sa stiu cum arata plamanii lui insa dupa o viata intreaga de fumator nu cred ca mai are mult. Mi-e frica de ziua in care o sa-l vad rece din cauza acestor tigari. Veau sa apuce sa ma vada mare, la casa mea, poate cer prea mult dar macar sa-si vada nepotii, poate nu din partea mea poate din partea surorii. Ce sa fac pentru ca mama se cearta cu tata mai mereu pe tema asta si ma simt groaznic in momentele aleacryingsad. Imi doresc tot binele pentru el insa 28 de ani de fumator cred ca l-au afectat si este ft posibil sa aiba cancer dar Doamne fereste, nici nu vreau sa aud! Sincer imi vine sa plang cand ma gandesc, nici nu vreau sa ma apuc sa fumezcrying. Ce as putea sa fac daca am doar 13 ani si tata nu ma asculta...

Deci va rog, va implor spuneti-mi ce sa fac. Sfatuiti-ma voi ce ati face? Intrebarea mea este foarte serioasa. Va rog, nu faceti misto. Va multumescsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

In primul rand tu cam tragi a paguba! Tigarile nu mai sunt ce au fost pe vremuri, deci nu mai au efectele nocive pe care le aveau tigraile carpati... Tata a fumat 24 de ani si a incercat sa se lase prin fel si fel de metode.A incercat cu nicogum, plasturi tigari electrocnice etc etc! Nu a functionat nimic.Intr-o zi a zis ca se lasa, la inceput nu l-am crezut, dar chiar s-a lasat! Aici conteza caracterul omului, ai vointa, te lasi! Cunosc oameni care au fumat de la 13 ani si acum sunt trecuti de 50 si n-au patit nimic.Mai conteza si organismul. Daca tatal tau n-are tendinta sa se lase, nu va reusi asa usor! Tu te stresezi casm mult, relaxeaza-te, totul depinde numai si numai de el! Si pe mine ma bate mama la cap sa ma las, dar sincer parca nu vreau, e un mic moft.

| shaoboy a răspuns:

Draguta sunt pe contul fiului meu am 47 de ani fumez de 37 de ani am 15 ani de turnatorie am 120 de kg sunt sanatos tun fumez 1 pac de tigari pe zi si nu am nici pe dracu>Depinde de constitutia omului>Solutia readicala este stop joc adica ambitie sau sa-ti spuna doctorul ba timpitule daca mai fumezi te duci la sfinti.Decizia este a tatalui tau sustinut de voi in familie.

| marina1253 a răspuns:

La farmacie se gasesc niste plasturi cu nicotina care se lipesc pe umar si asa senzatia de fumat se reduce pana la 0... sper ca te-am ajutat