| Chinezu12345 a întrebat:

Am si eu o intrebare si as avea nevoie de un raspuns care sa ma lamureasca. Eu sunt fumator, fumez cam 7-8 tigari pe zi. De doi ani si ceva am fost la medicul de familie, un medic foarte bun, aveam o durere in spate intre coloana si osul ala de la mana, pe partea stanga. Mi-a spus ca este vorba despre o nevralgie intercostala si mi-a dat un unguent. Dupa efort a continuat sa ma doara dar nesemnificativ. Acuma durerea a aparut din nou, este o durere sacaitoare dar totusi imi fac probleme. Si ma doare tot acolo si in zona coastelor tot pe partea stanga. Tin sa mentionez ca nu ma doare cand respir.Intrebarea mea este, am cancer la plamani? Vreau sa imi fac joi analizele anuale de sange, daca este cancer o sa se vada ceva neobisnuit in analizele alea? Adica prin analizele alea se poate descoperi daca am cancer sau nu? Multumesc anticipat! Am nevoie de raspunsuri concrete! Cel mai bun raspuns primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai avea cancer pulmonar, primele simptome ar fi respiratie greoaie, oboseala rapida de la orice, flegme groase, cu sange. Daca n-ai astfel de simptome, atunci n-ai cancer la plamani.

Durerile intercostale pot aparea la orice varsta, mai ales de la varsta medie si se pot trata prin relaxarea muschilor pieptului (gimnastica de brate usoara) si eventual folosirea unui unguent anti-inflamator.

Totusi, daca ai dureri in partea stanga la nivelul pieptului, este bine sa faci si o investigatie EKG la cardiologie, fiindca pot fi semne ca ai ceva problema la inima.

| laurentiutirei a răspuns:

Lasate de tigari