| Ycu a întrebat:

Salutare TPU, va deranjez si eu cu o intrebare, faza vine asa, am facut acum cateva ore 2 radiografii una la mana, una la picior! Prima data mi-a zis ca decat la mana e suficient, am facut radiografia la mana totu bine dupa 5 minute ma cheama ca trebuie si la genunchi! Am mers am facut si la genunchi, cand am intrat in camera de radiografie am intrebat doctorul ce se intampla a zis ca nimic rau, ca trebuie si la genunchi ca pentru CARTIILAGIILE DE CRESTERE trebuie si la genunchi pentru copii de peste 8 ani! L-am intrebat daca la mana este bine a zis ca da foarte bine ca sunt deschise, dupa ce mi s-a facut si la genunchi a venit un alt doctor care mi-a dat radiografiile si mi-a zis ca mai am decat un firicel de cartilaj, am ramas asa masca, si l-am intrebat cam cat m-ai pot creste si a zis ceva gen : Eeeeeeee... un cm! Nu pot sa imi dau seama daca a zis in gluma sau serios! Insa m-am uitat si eu la radiogarfii si cert este ca fata de anul trecut cand am crescut 8 cm pana in prezent nu este mare diferenta! Intradevar sunt mai apropiate oasele iar unde sunt pe alocuri unite este alb! Insa la mana cartilagiile sunt intacte ca la 12 ani, cand am facut o aceeasi radiografie! (precizez ca eu am 17 ani) Ce parere aveti? Cum pot fii la mana deschise si la genunchi aproape inchise?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ionitaalex1 a răspuns:

Da cum a zis el