| Justusee34 a întrebat:

Am facut ieri o radiografie la masea. Mi-a pus ceva greu la gat si pe genunchi (in poala).AM DE CE SA MA SPERII? Adica radiografiile sunt posibile cu ajutorul radiatiilor (chiar daca sunt cantitati mici ). Eu sunt mai paranoic de felul meu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu.Ti-a pus protectie impotriva radiatiilor
Eu am facut vreo 6-7 radiografii dentare, si n-am nimic.
Nu afecteaza decat daca faci in exces, foarte multe.
Stai linistit.

| sierra1 a răspuns:

Tocmai ai incasat doza de radiatie naturala pentru 100 de zile, intr-o secunda

| Cotor_Bogdan_2002 a răspuns (pentru sierra1):

Vrei sa spui 3 min, nu vorbi daca nu stii

| sierra1 a răspuns (pentru Cotor_Bogdan_2002):

Bre, esti expus la fluxul de radiatie, de fapt, sub o secunda.

| Cotor_Bogdan_2002 a răspuns (pentru sierra1):

Eu comparam cu doza de radiatii naturala, si cand faci un ct complet, cred ca il faci in cateva secunde / minute, dar te expui la radiatiile pe care le primeai in juma de an

| sierra1 a răspuns (pentru Cotor_Bogdan_2002):

Tu imi spui mie sa nu vorbesc pentru ca nu sti... ce spui dom' Cotor? Expunerea e de cateva milisecunde. Expus trei minute la fluxul de radiatii erai deja istorie. Accept scuzele daca le exprimi

| Cotor_Bogdan_2002 a răspuns (pentru sierra1):

Citez "Doza de radiaţii nu trebuie să depăşească 20 de mSv pe an. În general, o radiografie pulmonară efectuată cu un aparat bun nu depăşeşte 0, 6 mSv, echivalentul a 15 zile de iradiere naturală (din apă, aer." O radiografie pulmonara te expune maxim echivalentului a 15 zile de radiatii naturale, de obicei o radiogrfie pulmonara are 0.1 msv, deci 2, 5 zile de radiatii naturale. Deci te pun pe tine sa faci calculele, avand in vedere ca o radiografie dentara are doar 0, 005 msv, care este echivalentul de radiatii din natura in "zile". Si da, daca imi ceri scuze, nu le accept.

| sierra1 a răspuns (pentru Cotor_Bogdan_2002):

Bre Cotor, am zis intr-o secunda pe 100 zile. Expunerea e de ordinul milisec. Calculeaza. Dar problrma e ca esti de la primul raspuns pe aratura si nici macar nu stii. Asta e cel mai grav. Trei minure? Si inca mai ai tupeul sa comentezi. Uita-te in oglinda si scuza-te.

| Cotor_Bogdan_2002 a răspuns (pentru sierra1):

Intr-un an, primesti din mediu 10 msv radiatii. O radiografie are 0, 003, ti se pare ca este jumatate?

| zăGhost a răspuns:

Radiatia folosita la radiografiile dentare e, foarte slaba, nu ai ce sa patesti.

| Justusee34 explică:

Aa Multumesc pentru raspunsuri