| MucificatoruBeat a întrebat:

Salutare TPU, va rog sa cititi tot! Am o mica problema! este legata de ochii mei! Mi-am luat un nou calculator pe care evident imi merg mai multe jocuri etc! Problema este ca am devenit obsedat si stau mereu ore intregi la el! Cateodata stau de la 8 dimineata pana la 2 3 noaptea si problema e ca incep sa mi se inroseasca ochii si sa ma doara dar eu nici de al naibii nu ies de la calculator! Intr-o zi m-am trezit si am aprins calculatorul evident! Dupa 2 min a inceput sa ma usture si clipeam din ce in ce mai des! Mi-am zis ca e un tin de al meu dar nu de cate ori incercam sa tin ochii mai mult deschisi sa zicem ca mi se "uscau" si ma usturau si inceapeau sa ma doara, asa ca a trebuit sa clipesc! Exista momente in care clipesc zici ca is "elice"! Ce as putea face sa repediez aceasta problema! Rog seriozitate! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand renunta la abuzul de calculator. Pentru jocuri il poti folosi 20-30 de minute pe zi, in nici un caz mai mult. daca nu esti capabil sa-ti impui aceasta regula de igiena personala, scoate pur si simplu calculatorul din functiune si depoziteaza-l undeva unde nu ai acces pana te maturizezi suficient incat sa te porti cat de cat responsabil.
Pe langa asta, trebuie sa te duci la un oftalmolog, probabil excesele absurde ti-au afectat deja vederea si va trebui sa porti de-acum ochelari ca sa nu-ti pierzi vederea.

| Elvina a răspuns:

Mai dormi ca esti obosit. Dupa 5 ore de joc inchide-l puneti alrma pe telefon. Stai 20 de minute pauza iar te joci. Ai grija poti sa ai mari probleme cu ochii. Bafta!

| Seby90 a răspuns:

Bai eu dupa 20 de ani de tratament din asta m-am obisnuit.
Dar la tine evident e oboseala, e daunator pcul intr-adevar. Dar nu pcul te deranjeaza in situatia asta ci faptul ca dormi putin, presupun ca dormi 8-9 ore dupa care iar pc...
Fa si tu altfel, culca-te la 12, trezeste-te la 9-10, bea o cafea, stai in curte la soare, citeste un ziar, etc, si pe la 1-2 te bagi la pc, la pranza sau seara iesi pe undeva, un bar / pc / plimbare puii mei, si dupa iar pc... idk. BREAKS DUDE BREAKS.

| Empathizer a răspuns:

Te holbezi excesiv de mult in ecranul calculatorului, adica prea mult privesti fix si numai de aproape. Ridica-ti fundul de la computer si da roata cu privirea prin jur, din ora in ora. In pauzele astea, balanseaza-te de pe un picior pe altul, miscand si privirea odata cu corpul. E mai placut sa faci asta pe un fond muzical relaxant. Si nu mai renunta la somnul de noapte. Impuneti sa te culci la ora 23 si sa dormi pana la 6-7. Si ochii au nevoie de repaus. Seara, inainte de culcare, priveste 5 minute la stelele de pe cer, ca sa folosesti si vederea la distanta. Dimineata, la trezire, clateste-te pe ochii inchisi de 20 de ori cu apa calda, apoi de 20 de ori cu apa rece, iar seara la culcare, invers (incepi cu apa rece si termini cu apa calda).
Si ai grija ca statul prelungit pe scaun face rau si la circulatia sangelui...

| Diia94 a răspuns:

Pff si eu stau mult ...bn mai iau mici pauze, sau mai las pc-ul aprins si imi fac de lucru. Nu e bine stiu, dar nici n-am ce sa fac. Asta e prb.

Orqm...du-te la medic, si incearca sati impui(stai maxim 8 ore ) nu stiu ce sfat sa-ti dau k na.

| tiger20 a răspuns:

In primul rand lasate de calculator! Ai prieteni? Duceti-va la meci, mancati o pizza, mergeti in club, doar nu te mai juca! apoi ia-ti picaturi si incearca sa ii tii inchisi cat de mult poti!

| adrryana a răspuns:

Fii atent cum fac eu nu e greu si eu sunt la fel de obsedata ca tine pentru ca ma uit la un serial si nu pot sa stau pana nu il termin.eu port ochelari de soare cand stau la calculator si culmea merge nu imi obosesc ochii si ma simt mai bine pot sa stau si toata ziua la el.dar ai grija ca ce ochelarii de soare porti cauta acei ochelari cu carticica pentru ca aceea sunt buni.mult noroc

| Symonela a răspuns:

Evident sti raspunsul! Fa pauza! Ca altfel pierzi vederea.Nu iti distruge ochi da? Si da o fuga la farmacie pentru niste picaturi spui farmacistei si ea stie cu ce sa te ajute ca sa mai calmezi ochi.Bun:acum daca nu ma iei in seama are sa te doara din ce in ce mai rau.Fi cuminte si bucuta-te de noul calculator cu ochi sanatosi!

| TicTac90 a răspuns:

Salut. Si eu stau pe calculator mult da nu stau mai mult de 12 ore. Daca vrei sa te lasi de calculator incearca sa-l strici:dezinstalezi windows-ul, etc.Si cu ochii du-te la un doctor mai repede pana nu se agraveaza. Funda.

| AleexTPU a răspuns:

Salut. Si pe mine ma dureau, mi se spargeau vase de sange la ochi daca stateam si ma holabm ore in sir la PC. Tot ce trebuie sa faci este sa incetezi cu privitul in calculator/telefon ore in sir pentru ca iti afectezi atat ochii cat si pshiciul si poti da in atacuri de panica sau depresie. Incearca sa iesi cu prietenii, plimba-te, fa

| AleexTPU a răspuns:

Salut. Si pe mine ma dureau, mi se spargeau vase de sange la ochi daca stateam si ma holabm ore in sir la PC. Tot ce trebuie sa faci este sa incetezi cu privitul in calculator/telefon ore in sir pentru ca iti afectezi atat ochii cat si pshiciul si poti da in atacuri de panica sau depresie. Incearca sa iesi cu prietenii, plimba-te, fa orice altceva, dar nu calculator sau telefon. In timp ce tu iti distrugi sanatatea si viata, creatorii de jocuri incaseaza sute de euro de pe seama voastra. Crede-ma, nu merita! big grin

| iza97 a răspuns:

Pfff...o pereche de ochelari sau sa stai mai departe cu ochii de pc sau habar nu am...incearca sa mai faci o pauza de la pc 30 minute azi o ora maine:* succes