| sk8punk_1616 a întrebat:

Vreau sa stiu de la cineva care se pricepe, de ce nu sunt bune energizantele, eu beau in medie cam 6-8 energizante pe saptamana si 2-3 pe zi, de ce nu sunt bune cu ce afecteaza corpul, nu beau redbull beau burn!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

In primul rand gandeste-te cat zahar au. Pe langa faptul ca o sa te ingrasi, ai sanse sa faci diabet.
Au si multa cofeina, care iti accelereaza bataile inimii, ajungi sa ai palpitatii, iti accelereaza fluxul de informatii in creier, astfel ca acesta ajunge sa oboseasca si in timp pot sa o iei razna.
Contin si acid, care iti digera incet dar sigur, dintii si stomacul.
Daca bei unul inainte de examen, unul dupa sport cand esti obo, sau la un party e ok, nu patesti nimic daca bei cu moderatie, insa cand apar excesele apar si problemele de sanatate.

| PattyxPaty a răspuns:

Deci energizantele nu sunt sanatoase deloc! O sa devii dependent si o sa te gandesti doar la ele! Poti sa mori! Inainte sa iti cumperi gandeste-te ca viata e mai importanta decat acele tampenii!

| Cosmin86 a răspuns:

Daca tu ai inima foarte rezistenta gandeste-te ca 90 % din oameni nu o au la fel, asa ca nu le recomanda ce folosesti tu happy
7-8 energizante pe zi e o tampenie, doar daca ai tensiunea foarte foarte scazuta poti lua, majoritatea oamenilor NU pot face asta

| IonutRonaldo7 a răspuns:

Sunt recomandate pentru oboseala si stres

| D3iDEI a răspuns:

Nu e bien am iti maresc bataile inimii foarte tare...si o sa-ti rpovoace un infarct. Multi au patit asta.

| UNcopac a răspuns:

1:o dai in cancer
2:ma mir cum de nu ai facut infart pana acum
3:Taurina un amino-acid care lucreaza ca si neurotransmitator, acesta are efect mai mult de sedativ decat de stimulant big grin
4:alege sa bei ceva sanatos, sa iti pese cat de cat de sanatatea ta, medicamentele sunt scumpe si nu se vor ieftini...

| mg112mada a răspuns:

Uite ce e... intai si-ntai energizantele,, pacalesc" organismul.Cum?
Ti esti obosit, ti-e somn sau mai stiu eu ce si pac imdeiat iei un energizant, care transmite spre creier falsa impresie ca ai dormit, te-ai relaxat 15-25 min. Apoi, in continuare se transmite inca o informatie care in cele din urma forteaza creierul, care emite informatii spre inima, iar aceasta incepe sa pulseze de doua ori mai mult.
Deci, practic te alegi cu o inima obosita si sa nu te miri ca daca vei ridica ceva un pic mai grelut te buseste sangele pe nas.
Apoi, cuvantul DEPENDENTA iti spune ceva?
Se spune ca energizantele, cafeaua si tigarile sunt droguri comercializate, droguri permise de lege.De ce? Pentru ca dau dependenta.OK,poate energizantele actioneaza mai greu decat tigarile,dar, in timp vei obesrva ca o zi fara macar un energizant este una de agonie:stari de agitatie,somn in acelasi timp.
Acum,noi iti aducem la cunostinta aceste lucruri,dar doar tu iei o decizie.
Ce pot sa-ti spun? Daca chiar vrei sa bei ceva, apa e cel mai sanatos lichid.Dar daca tii mortis sa bei ceva cumparat, incearca sucul natural, chiar dca nu e asa de natural, dar maca stii ca nu iti creeaza probleme cu inima, pentru ca la 15 min dupa ce ai baut un pahar de suc acidulat, iti creste tensiunea.
Atat a fost. Sper ca te-am convins.Te pup!