| Adolf8 a întrebat:

Salutare tuturor! Am o întrebare legată de mâncatul de ciocolată! Este sănătos să mănânci o tablă întreagă de ciocolată dintr-o dată? Poate avea efecte negative asupra sănătății? Care ar fi cantitatea de dulciuri recomandat pe zi să nu afecteze sănătate omului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In viata trebuie sa tii minte o regula: ce-i mult nu-i bun. Unele batoane sunt impartite in patratele. Medicii nu recomanda mai mult de 2 patratele pe zi si recomanda mai mult ciocolata neagra, cea amara. O tabla pe zi va afecta ficatul care nu poate procesa atata ciocolata.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu faci asta zilnic, nu e o problema. Eventual te strici putin la stomac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista o cantitate exactă, uni consuma 3 ciocolăți pe zi și nici nu se îngrășa, însă fi sigur ca dăunează mult sănătății, consuma dulce, dar in proporții mici și la o anumită perioada de timp, așa o ciocolata odată la o săptămâna nu dăunează cu nimic

| BabaOarba a răspuns:

Cantitatea de dulciuri recomandata care sa nu afecteze sanatatea este zero. Dulciurile sunt o gaseslnita recenta a civilizatiei umane care a evoluat timp de sute de ani fara ele. Fructele si cerealele sunt de ajuns pentru creier sa ii furnizeze energia necesara, ca si pentru restul organismului.

Vrei sa mananci totusi dulciuri? Acuma na, nu ne pocaim toata viata si sa nu facem absolut nimic din care sa ne faca placere... Mananca, dar incearca sa nu te obisnuiesti asa. Poti manca o ciocolata intreaga daca acest lucru e o exceptie.

| Sky7 a răspuns:

Daca mananci doar o data o ciocolata intreaga, nu e problema, dar daca mananci asa in fiecare zi, atunci pot aparea probleme.