| einenebun23 a întrebat:

Salutare tuturor. Am o problema, mai precis panaritiul mi-a atacat degetul de la mana (cel pe care se pune verigheta laughing ) si il am de vreo 2 saptamani si am fost la spital cu el si mi-au dat acolo ceva antibiotice le-am luat s-a retras dar acuma e si mai urat. Eu am cerut din start interventie chirugicala pentru ca e mai bine dar ei au spus ca va trebui facuta aceasta interventie dar nu s-a colectat destul. Si tot m-au amanat. Asadar maine ma duc la o clinica privata pentru ca altfel vad ca nu se poate. E umflat imi supureaza si durerea devine din ce in ce mai insuportabila. As vrea sa stiu este dureroasa aceasta interventie? Exista pericolul sa imi amputeze degetul pentru ca am mai citit cazuri in care s-a intamplat? Astept raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred ca iti vor amputa degetul, avand in vedere ca celalalt doctor nici nu a considerat ca interventia chirurgicala este dureroasa.
Cat despre operatie, iti vor face o anestezie locala, la inceput, deci nu trebuie sa iti faci griji. In timpul operatiei vei simti oarecum un disconfort, dar incomparabil cu durerea pe care o simti acum. Dupa te va durea putin, insa din nou, va fi o durere mult mai mica decat cea pe care o ai acum. Probabil ca iti vor da si niste analgezice pentru asta, deci nu trebuie sa iti faci griji.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Interventia chirurgicala se face obligatoriu dupa minim 24 de ore de antibiotice, fiindca altfel infectia disemineaza in sange si poti face septicemie. Dupa 1-3 zile de antibiotic trebuia sa te intorci la chirurg pentru incizie. Daca in tot acest timp ai luat antibiotice recomandate de medic, nu exista riscul de amputatie. Daca nu, exista un anumit risc ac infectia sa fi ajuns la os. Poti merge in urgenta daca situatia este atat de rea, dar ai grija sa fii protejat cu antibiotic in momentul inciziei

Răspuns utilizator avertizat