| Deevilish a întrebat:

Heeey.Am pierce in limba de ieri si il ador.Totusi,azi mi s-a umflat limba incredibil de tare si ma doare. Durerea continua si in spre gat.Si devine din ce in ce mai insuportabila.Presupun ca ma doare din cauza ca limba mea e cam prea umflata, iar pierce-ul e mic.adica simt cum ma strange.Deci iata intrebarea mea: Cum sa fac sa mi se dezumfle limba cat mai repede caci durerea devine chiar foarte, foarte insuportabila? As dori un raspuns cat mai repede! Mersi anticipat:*

6 răspunsuri:
| MaslinutaAmara a răspuns:

Salut!
Am avut si eu un verisor la fel de entuziasmat ca tine sa-si puna pierce. Aceeasi chestie cu limba umflata a patit-o si el. Mai bine de o saptamana a avut limba umflata si nici macar nu putea manca ceva...
Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic, care sa vada cum stau lucrurile si sa verifice daca nu cumva ti s-a inflamat.
Poate ca instrumentele folosite n-au fost tocmai sterile asa ca nu mai sta pe ganduri si mergi la medic.

| Deevilish explică (pentru MaslinutaAmara):

Totusi,el s-a dat cu ceva sa ii se dezumfle?

| JulyStorm a răspuns:

Ce aberatii pe aici... auzi, s-a infectat.
Nu, nu s-a infectat. Faza este ca primul pierce din limba trebuie sa fie lung, pentru a-i putea permite limbii sa se umfle. Daca nu este suficient de mare, vor exista probleme de genul celor pe care le ai tu acum. Cel mai bine ar fi sa tii un cud de gheata pe si sub limba, sa se mai dezumfle putin, atlfel limba se va umfla peste biluta de jos o va integra. Ca sa o scoti va trebui sa te taie sub limba si vei ramane fara cercel. Hai, fuguta in frigider si scoate un cud de gheata. daca n-ai, pune apa intr-un paharel mic (cam un sfert) si baga la congelator.

| TomaTamaraTania a răspuns:

laughing)) ti-ai infectat. scoate cercelul din limba pana nu se complica. asteapta sa se vindece limba si dupa il pui iar dar sterilizat si eventual mergi la un salon unde fac asa ceva.
nu-l mai tine in limba daca e asa umflata, poate o sa trebuiasca sa iei si antibiotice. dar vorbeste cu medicul de familie. nu trebuie sa faci prostii cu corpul tau. asteapta sa ti se vindece limba si-l pui iar cum se face. o sa fie bine!
Bafta!

| Deevilish explică:

Nu cred ca m-am infectat, deoarece daca misc limba pentru o perioada de timp, minim 5 minute, durerea se mai amelioreaza.Totusi,gaura data e putin stramba, adica jos e data mai in stanga, pentru ca am nu stiu ce vena ce trece prin mijloc, dar pe partea de sus a limbii pica pe mijloc.Si oricum, e dat putin cam in sapte, si de aceea ma cam doare:pOricum o sa merg la doctor, luni, sa vad si eu care e treaba cu minunea asta.

| Deevilish explică:

Multumesc Madalina.Am incercat, si inca mai incerc, doar ca na...nu prea pot sa il tin mult, ca imi ingheata gingiilelaughing