| Jullia567 a întrebat:

Buna! Am avut o intervenție chirurgicală intr-o clinica privată, acea intervenție o sa apăra pe cardul de sănătate (CNAS), o sa apara când medicul de familie introduce cardul in calculatorul lui?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta dacă ai medic de familie el îți păstrează fișa medicală și este responsabil de sănătatea ta în baza contractului pe care îl are cu CNAS. Astfel el este plătit lunar din banii pe care d-ta îi livrezi lunar la CNAS. Ca să poată să te servească atunci când îl soliciți, el trebuie să cunoască legat de starea sănătății tale intervențiile medicale, operațiile la care ai fost supus. Astfel d-ta ai obligația ca după ieșirea din spital să te prezinți la el, ca să introducă în dosarul tău de la el, o copie a foii de ieșire din spital după operație.