| miyaS a întrebat:

Salutare tuturor, am si eu o problema care ma sperie, imi cauzeaza stres si abia daca mai pot sa dorm linistit. De la un timp a inceput sa-mi cada par din cap, mult nu putin, din cauza ca am folosit placa de par pentru o lunga perioada de timp, stiu ca solutii folositoare si garantate nu o sa gasesc pe internet, sunt constient de asta, stiu ca va trebui sa astept mult sa il tund sa creasca iar si din nou sa-l tund, dar dupa toate aceste lurcuri si timp de asteptare, atat va intreb, o sa-mi mai cada si dupa aia? Adica sa va opri vreo data caderea parului? Eu acum sunt ingrijorat, trebuie sa accept nu am ce face, folosesc un sampon nou pentru anti-cadere cu nu stiu ce vitamine, atata tot, si nu mai folosesc placa(evident), dar imi repet intrebarea, a va opri vreo data caderea parului daca trece un timp? (Sunt baiat!) Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Stresul este un factor care determina caderea parului. tu spui ca caderea parului iti cauzeaza stres. eu iti spun ca este invers. si daca nu ti-ar cadea parul tot ai gasi un motiv sa fii stresat. asadar schimba-ti sistemul de valori care iti aduce atata stres in viata si accepta evenimentele esa cum sunt. cauta un terapeut sa te ajute. nu uita, psihologul nu este psihiatru.
citeste si acest articol:

https://sites.google.com/site/leacuridinplante/afectiuni/parul

| Georgemy2 a răspuns:

Daca-ti cade mult, du-te la un medic

| miyaS explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri chiar apreciez, as vrea insa sa stiu de la cineva care a avut aceasta problema, daca dupa un anume timp se opreste caderea parului din cauza a folosirii placii de par. (Mie inainte sa o folosesc trageam cu putere de un fir de par si abia cadea, acum imediat cade singur)

| GameritaAde a răspuns:

Pai daca folosesti anti-caderea parului poate o sa se opreasca. Poti sa te duci la un medic si sa te consulti cu el poate iti spune cauza. Si fratelui meu i se intampla asta dar nu este nimic grav. Este normal ca la o varsta anume sa cada deoarece in ziua de azi folosim fel de fel de samponuri. Sper ca te-am ajutat. Fundita? happy

| anatare123 a răspuns:

Am auzit de la colegii mei ca se folosesc tratamente cu miere de albine. Încearca, s-ar putea sa mearga. Clateste parul dupa dai cu samponul anti cadere sau ce ai tu clatesti din nou si dupa dai cu miere si stai vreo zece minute cu ea in par dupa ce te-ai frecat cu ea bine pe cap.

| Uzumaky a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te tunzi scurt(foarte scurt)si sa il lasi sa creasca.Dar poate nu este de la placa de par, eu am parul pana la umeri si tot imi cade parul(mult)din cate am inteles s-ar putea sa sa fie din cauza ca te speli prea des pe par si ar fi bine sa til schimbi(samponul, daca nu era clar)des(o data pe luna, o data la doua luni)sa folosesti alt shampon si sa te clatesti bine pe cap.Sunt tot baiat.Si fratele meu a folosit placa de par cam 2-3 ani in fiecare zi si nu are nimic.Si daca tot si ajuta ce am spus poti sa iti cumperi ulei de regen, din cate am auzit poti sa il iei de la farmaci si este destul de eftin.Bafta.