| anonim_4396 a întrebat:

Caderea parului: Sunt baiat, am 17 ani si din iunie a inceput brusc sa imi cada parul. Marturisesc ca am folosit gel de par/fixativ de la 13 ani aproape zilnic.

In momentul in care a inceput sa cada am incetat sa folosesc gel sau fixativ, am schimbat samponul (clear). Am incercat un sampon de la Gerovital + ser anticadere timp de o luna si nici un rezultat. Am incercat sa ma tund foarte scurt pentru a se regenera, din nou fara rezultat.

Acum folosesc ulei de ricin aplicat o data pe saptamana sper sa functioneze insa de cateva saptamani a inceput sa cada cam 30 de fire pe zi(depinde cat de des imi trec mana prin el).

Unii mi'au spus ca sa nu imi fac griji pentru ca la varsta mea e imposibil sa chelesc si ca se regenereaza. Nu stiu ce sa cred si chiar am nevoie de ajutor, nu suport gandul ca voi chelii!
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| VadTot a răspuns:

Dar nu doar la dermatolog sa nu ai altceva...

In Fine, Poate fi si de la Gelurile care ai folosit inca din copilarie! Eu te sfatuiesc asa, ..ca oricum ai o varsta totusi frageda..scuze nu vreau sa te jignesc.Te sfatuiesc sa nu mai folosesti geluri in abundenta sau alte.ok? si totodata te sfatuiesc sa...te tunzi foarte des. aproape lunar..si ai sa vezi rezultate. Da uleiul de Ricin este foarte bun..sa l folosesti cu incredere ..eu iti mai spun asa.fa niste infuzie de frunze de nuc..si dupa spalare clateste ti parul cu aceasta infuzie. ok?

5 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

CEl mai bine ar fi sa mergi la un medic si sa faci niste analize! Deci du te la medicul de familie mai intai! DE cand nu ti ai mai facut niste analize complete?sad

| Hukez a răspuns (pentru VadTot):

Am facut acum2 luni o serie de analize(nu complete) care au iesit perfect. Analizele facute de medicul dermatolog in urma unui tratament pe pastile, ma gandeam ca ar fi iesit ceva la analize daca aveam.

| VadTot a răspuns (pentru Hukez):

Dar nu doar la dermatolog sa nu ai altceva...

In Fine, Poate fi si de la Gelurile care ai folosit inca din copilarie! Eu te sfatuiesc asa, ..ca oricum ai o varsta totusi frageda..scuze nu vreau sa te jignesc.Te sfatuiesc sa nu mai folosesti geluri in abundenta sau alte.ok? si totodata te sfatuiesc sa...te tunzi foarte des. aproape lunar..si ai sa vezi rezultate. Da uleiul de Ricin este foarte bun..sa l folosesti cu incredere ..eu iti mai spun asa.fa niste infuzie de frunze de nuc..si dupa spalare clateste ti parul cu aceasta infuzie. ok?

| Liviu_2019 a răspuns:

Incearca fiole Vichi plus sampon si vitamine. Dar nu ai de unde sa stii dc va da rezultate. Du-te la dermatolog si vezi ce iti spune. SI eu de exemplu am problema asta am incercat fiole si sampon Foltene dar nu am avut nici un rezultat. Conteaza si cauza. La mine e din cauza stresului si probabil dinm cauza asta nu am avut rezultate. Repet du-te la dermatolog.

| Daia14 a răspuns:

Viziteaza medicul big grin.

| Phenomen a răspuns:

Nu, nu vei chelii fi linistit. Toti avem problema aceasta la o anumita varsta acele fire vor creste la loc, pe zi cresc cateva mii de fire de par nu ai de ce sa iti faci griji! Foloseste Pantene e foarte bun samponul, iar gelul si fixativul iti vor face doar cojite si matreata. happy