| S3c0ndSh0t a întrebat:

Salutare tuturor.Ieri matusamea mi-a adus o punga de bomboane si le-am bagat pe toate.Cand m-am dus sa mananc dimineata m-am trezit cu o durere la 2 masele.Acum m-am uitat cu lanterna in gura si masele respective au niste linii negre.Trebuie scoase maselele respective? Si cam cat costa la un cabinet stomatologic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Mananca si tu alimente prietenoase cu dintii:fructe,lapte,iaurt, legume, branza, si evita alimentele care contin zahar, bomboane, ciocolata, prajituri.Acum suporti consecintele!
Te duci la cabinetul stomatologic din scoala ta si le tratezi gratis.Nu neglija aceste probleme deoarece, cu timpul ele pot deveni mult mai grave.
Nu uita de dinti, ca in cele din urma sa poti zambi!

| S3c0ndSh0t explică (pentru Raniia):

NU am cabinet la scoala.In ultimul timp nu prea m-am spalat pe dinti.

| Raniia a răspuns (pentru S3c0ndSh0t):

Trebuie ca este arondata scoala la un cabinet stomatologic.Te duci la cabinetul medical si intrebi asistenta unde apartine scoala voastra. Poate sa fie in alta scoala dar are obligatia sa-ti acorde asistenta stomatologica preventiva si curativa gratis.

| S3c0ndSh0t explică (pentru Raniia):

Doar Miercurea vine o doctorita cu o asistenta care lucreaza la alt liceu si doar Miercurea vine la liceul nostru.Sa o intreb pe ea?

| Raniia a răspuns (pentru S3c0ndSh0t):

Da,sigur stie unde apartine liceul tau.Nu mai amana, rezolva-ti problemele pana esti la scoala.

| mona a răspuns:

Nu trebuie scoase doar curatate si blombate daca e cazul

| Azµre a răspuns:

Alea sunt carii, se repară se curăță și se cimentuiesc. Baftă!
PS: 30 Lei!

| dragos9234 a răspuns:

Efectul pe care ti-l da o punga intreaga este de voma, greata nicidecum carii.
Cariile apar in timp.
Nu, maselele respective nu trebuiesc scoase.