| BoOoMbOnik a întrebat:

Salutare tuturor. Nu stiu daca aceasta este categoria potrivita de aceea imi cer scuze. As avea o intrebare la care as dori sa imi raspundeti doar daca sunteti in cunostiinta de cauza, daca stiti intr-adevar ce spuneti deoarece pentru mine este o problema destul de serioasa. As vrea sa stiu daca o persoana care are o dereglare a glandei tiroide ( aceea despre care se spune ca te ingrasi si trebuie sa iei un tratament toata viata- probabil mai sunt persoane printre voi care se confrunta cu aceasta problema si stiti la ce ma refer ) si incepe sa ia anticonceptionale despre care se spune ca iti regleaza ciclul, se produc niste trransformari in corpul tau daca le iei, se poate rezolva problema cu tiroida luand anticonceptionale? se poate regla si sa dispara aceasta problema? pentru ca ma gandeam ca anticonceptionalele regleaza la o femeie in general si ma gandeam daca ar exista posibilitatea sa dispara si aceasta problema de la anticonceptionale. Voi ce parere aveti? Doar daca va pricepeti va rog! Am nevoie de sfaturi bune, nu jigniri, raspunsuri in afara subiectului sau raspunsuri date la intamplare doar pentru funda fara ca persoana respectiva sa stie despre ce vorbeste. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti recomand anticoceptionale pentru reglarea glandei tiroide.Glanda tiroida are altfel de dereglaj.Glanda tiroida este ca un "chist " la gat. Cunosc persoane care au atacuri de inima, de stres si frica din cauza netratarii corecte sau deloc a acestei glande. Sfatul meu e sa mergi la medic, nu e de jucat cu aceasta problema. Se poate opera, operatie foarte usoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Glanda tiroida nu se regleaza cu anticonceptionale.
Deoarece are un altfel de dereglaj.
Trebuie mers la medic sa ti se prescrie medicamente speciale pentru tiroida.
Te pup!

| mobile a răspuns:

Buna,
Sub nici o forma nu o sa dispara problema glandei tiroide de la anticonceptionale, mai ales daca vorbim despre o hipotiroidie autoimuna Hashimoto, mai bine fara anticonceptionale, exista si alte metode de contraceptie, daca totusi iei si anticonceptionale sa adaugi alimente, ceaiuri benefice ficatului(ceai de armurariu, exista si ca supliment la capsule) diverse alimente usoare, multa apa sau fructe apoase si usoare(cu multi antioxidanti)... daca vrei sa vorbim mai multe despre aceasta "boala" vb in privat, si eu o am sad
Spor.