| alina0309 a întrebat:

Am tiroidita autoimuna, vreo 6 noduli mici la glanda tiroita si hipotiroidie. Nivelul hormonilor este normal, dar de vreo cateva zile parca am un nod la glanda tiroida si am senzatia ca nu inghit saliva pana la urma si imi provoaca disconfort. Simt de parca am o "minge" la nivelul glandei tiroide si ma deraneaza mai tare cand stau culcata pentru ca parca devine mai grea. O sa merg saptamana viitoare la medic, dar pana atunci ca sa ma mai linistesc, s-a confruntat cineva cu asa problema sau poate stiti ce ar putea sa fie? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Ai lipsa de iod. Consuma sare iodata.

| Sonia822 a răspuns (pentru Donsavas):

Asta-i primul articol care mi-a picat imn mana, dar mai sunt cateva mii pe google. Sa stii ca Romania e singura tara din lume care are iod in sare, fiind obligati de guvernul criminal https://www.realitatea.net/......5273d63f8f

| Donsavas a răspuns (pentru Sonia822):

O fi singura tara din lume OBLIGATĂ, Da nu suntem singurul popor care consuma sare iodata. Se gaseste si in strainatate. Iodul este elementar organismului.

| Sonia822 a răspuns (pentru Donsavas):

Sa te documentezi bine pe tema asta happy N-are treaba iodul din organism cu iodul din sare. Scrie pe google `sare iodata otrava`` si o sa gasesti mii de articole contra, cu explicatiile. In realitate, daca mananci sare, e bine. Sarea te face ager la minte. Prin adaugarea iodului, gandesti mai incet, ai dificultati de concentrare. Guvernul te vrea prost. Ia exemplu de la oile care ling foarte multa sare.

| Osneros a răspuns (pentru Sonia822):

laughing

Interesant ca umflaturile la nivelul gatului sunt cauzate tocmai de lipsa de iod.

Si realitatea ca sursa? laughing

Incep sa cred ca esti troll.

| Osneros a răspuns (pentru Donsavas):

Cum?!?!

Daca mananci sare e bine, cu toate ca oile care ling sare sunt proaste si ar trebui sa vezi de la ele ca sarea nu e buna.

Stai, e ceva in neregula? Nope, must have been my imagination.

| Sonia822 a răspuns (pentru Osneros):

Dar ai sute de mii de articole pe google. Scrie si tu iodul din sare pericol //sau// iodul din sare otrava, documenteaza-te, si dupa aia troleaza tu pe cine vrei. Asa e cand sanatatea ta nu te intereseaza deloc, si o lasi pe mana altora.

| Osneros a răspuns (pentru Sonia822):

Ok, ti-am urmat sfatul.

Uite niste articole dragute si din surse prestigioase:
https://www.healthline.com/nutrition/iodine-deficiency-symptoms
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-35/iodine

"Iodine is taken by mouth to prevent and treat iodine deficiency and its consequences, including goiter and some thyroid disorders."

"The body needs iodine but cannot make it. The iodine needed by the body must come from the diet. As a rule, there is very little iodine in food, unless it has been added during processing. Processed food typically contains more iodine due to the addition of iodized salt."

Ma indoiesc c-o sa-ti placa, din moment ce te contrazic.

Si nu, realitatea tv nu e o sursa mai buna ca webmd.

| Sonia822 a răspuns (pentru Osneros):

Inutile. Iodul din sare nu rezolva deficienta de iod, care e cu totul altceva. NU TOATA populatia are nevoie de iod! Trebuie sa ai niste deficiente ca sa iei iod! E ca si cum eu am probleme de ficat si te oblig si pe tine sa iei ce iau eu.
https://ro.sputnik.md/......izare.html
https://www.activenews.ro/......ata-145772
https://www.exquis.ro/......niciodata/
http://www.naturalia.ro/2017/04/23/iodul-din-sare-si-efecte-sale-negative/
https://www.romaniatv.net/sarea-iodata-pericol-pentru-sanatate_369840.html
https://www.gandul.info/......em-9414862

| Osneros a răspuns (pentru Sonia822):

"NU TOATA populatia are nevoie de iod!"
BA DA!

"Trebuie sa ai niste deficiente ca sa iei iod!"
Si asta nu contrazice ce ziceai fix la inceput, ca iodul nu rezolva deficienta de iod?

""Sarea neiodată are termen de valabilitate nelimitat (8% dintre produsele analizate), în timp ce la sarea iodată termenul de valabilitate variază între 1 an și 20 de ani, în funcție de substanțele chimice adăugate în procesul de iodare a sării, astfel: la 24% dintre produsele analizate, termenul de valabilitate este de 3 ani; la 20% - 1 an; la 16% - 2 ani; la 12% - 5 ani; la 8% - 4 ani; la 8% - 6 ani, iar la 4% dintre produsele analizate, termenul de valabilitate este de 20 ani", informează sursa citată."
Pe langa lipsa evidenta a 8 procente (dupa calculele mele, 24 + 20 + 16 + 12 + 8 +8 + 4 = 92) si lipsa la fel de evidenta a sursei citate, bucata de text are si alte greseli:
Sarea naturala nu se strica, fapt observabil usor. DAR, sarea rafinata se va strica. Nu datorita iodului (si sarea neiodata se strica), ci datorita aditivilor alimentari (care o fac sa nu se lipeasca, de exemplu, numiti "anti-caking agents").

"În concluzie, aceste variații ale termenului de valabilitate demonstrează toxicitatea sării iodate, dată de substanțele chimice adăugate în procesul de iodare a sării, mai spun reprezentanții APC."
Deci daca termenul de valabilitate variaza inseamna ca produsul este periculos? Evident ca nu.

"Românii consumă zilnic de 2-3 ori mai multă sare "iodată" decât cantitatea recomandată de Organizația Mondială a Sănătății (OMS), care este de 5 grame de sare. Acest consum ridicat de sare explică rata ridicată a hipertensivilor- circa 40% din populația adultă a țării noastre - precum și numărul mare de decese provocate de bolile cardiovasculare și atacurile cerebrale, informează APC."
Consumul de prea multa sare este intr-adevar o problema si sunt de acord cu asta.

"Sarea iodata nu poate rezolva deficienţa de iod
Aşa cum este, sarea rafinată a fost sărăcită de toate oligoelementele. Odată acest lucru făcut, sunt adăugaţi antiaglomeranţi şi recent a devenit obligatoriu în multe părţi ale lumii să se adauge şi iod. S-a crezut la un moment dat că bolile legate de tiroidă se datorează lipsei iodului din alimentaţie. Aşa că s-a luat hotărârea în multe ţări de a se adaugă iodul la sare, scrie fooducate.com,

Putem observa că nu a fost o idee deloc bună. După zeci de ani bolile de tiroidă s-au înrăutăţit, iar sarea iodată a creat şi multe alte complicaţii pentru sănătatea oamenilor, conform specialiștilor."
WebMD, FDA si cu siguranta multe altele tin sa contrazica asta: "Early in the twentieth century, iodine deficiency was common in the US and Canada, but the addition of iodine to salt has improved public health.", spune WebMD.

Canadienii au si ei sare iodata obligatoriu, si uite rezultatele:
"Iodized table salt, introduced in Canada in the 1920s, effectively eliminated iodine deficiencies and the telltale goitres (enlarged thyroid glands) that they caused." - https://www.thestar.com/......_salt.html

Mare parte din problemele enumerate in link-urile date de tine sunt cauzate de prea multa sare, nu de sarea iodata.

De curiozitate, de ce nu te uiti si la articole medicale de calitate, peer-reviewed?

| Sonia822 a răspuns (pentru Osneros):

Cred ca esti ruda cu ala care are fabrica aia si iodeaza sarea, ca prea esti invrajbit. Sunt atatia profesori universitari care s-au revoltat, atatia chimisti care au fost impotriva, diverse institute si laboratoare de cercetare care au avut scrisori deschisa catre decidenti, dau nu, stii TU mai bine, un bleg de pe TPU laughing

| Sonia822 a răspuns:

Nu consuma sare iodata, cum a zis ala de mai jos, sarea iodata e periculoasa. E unul dintre motivele pentru care ne-au iodat sarea, ca sa devenim mai inceti. Consuma sare de salina. Referitor la glana, intra pe grupurile naturiste si nu te chimiza.

| Mefi a răspuns:

Salut
Mătușă mea si chiar si verișoara mea(adică fata ei ) au probleme cu tiroida iar stiu ca vara mea din ce vorbisem cu ea nu mai avea voie să fumeze caci o influență negativă o jena si chiar agrava situația si exact ca tine o deranja super tare si parca nici sa mănânce unele lucruri nu avea voie
Ea nu a fost operat si cred nu stiu sigur ca ia ceva medicamente pentru ea
Sper ca ti am fost de ajutor
Si sa te faci bine!