| ___9gs2 a întrebat:

Salutare!
Urmează să fac un RMN la coloana și nu știu dacă am voie in ziua intervenției cu manichiura făcută, unghii cu gel.
Dacă mă puteți ajuta cu un răspuns
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

Oricum, asistentele de la RMN îți vor explica totul, dar, mai ales te vor trimite la un vestiar cu un halat și te vor pune să te dezbraci complet, dar cu chilotul rămâi. În rest, cercei, lănțișoare, telefonul, totul rămâne la vestiar, inclusiv vei fi întrebată dacă ai stimulator cardiac, claustrofobie, faci atacuri de panică și dacă vrei un calmant. Iar, RMN-ul durează, între 10-30 de minute, cu pauze între diverse mutări ale imagisticii.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce treaba are una cu alta?
Crezi ca iese RMN-ul mai bine daca ai manichiura facuta?

| Simpatic a răspuns:

Nu influenteaza manichiura si nici unghiile cu gel RMN-ul, in rest cum a spus ioana referitor la anumite obiecte metalice

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Nu are cu ce sa incomodeze gelul unghiilor.
Cu obiectele metalice este o problema, dar probabil stii deja.
Multa sa sanatate.
https://www.donna-medicalcenter.ro/......brala.html

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Nu cred că va conta faptul că ai unghiile cu gel. RMN-ul iti analizează coloana.