| Közmyn17 a întrebat:

Salutare!

Verishorul meu de 16 ani s-a dus acum o luna sa isi faca analizele de rutina, iar acum o saptamana a primit si rezultatele. La testul de la urina insa lucrurile nu sunt tocmai foarte bune. In urina nu trebuie sa existe deloc proteine, asa i-a zis medicul de familie, insa lui i-a iesit ca ar avea 30(mg/l cred, nu stiu sigur). Din ce cauza elimina el atat de multa proteina din organism? Zilele trecute cand vorbeam cu el, imi zicea ca se gandeshte ca acele proteine sunt din cauza spermei ejaculate ( se masturbeaza). credeti ca e posibil? Astept raspunsurile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Cauzele pot fi multe... insa nu are nimic cu masturbarea... nu are nici o legatura... printre cauze poate fi : probleme renale, nisip sau piatra la rinichi, pielonefrita, insuficienta renala, etc (in cazurile grave, avand in vedere ca proteinuria este de mai multe feluri ), hipertensiune, o infectie in organism, probleme cardiace, probleme pulmonare, digestive deci poate fi orice... e greu de spus... de aceea ar fi bine sa investigheze in continuare problema, sa respecte ce zice medicul, eventual sa mearga la un urolog, la o ecografie... cine stie ce ii gaseste... multa sanatate

8 răspunsuri:
Laur
| Laur a răspuns:

Nu are legatura cu spermatozoizii sau alimentatia, indiferent de frecventa sau ora.

Sigur e o patologie renala care nu trebuie ignorata. Din cate imi dau eu seama verisorul tau e copil/adolescent, deci daca ar fi sa-mi dau cu parerea as banui o pielonefrita poststreptococica. Nu a fost racit inainte (rosu in gat, durere la inghitit etc)?

| mioara a răspuns:

Intra pe www. sfatul medicului.ro si afli mai multe informatii.

| starchewer a răspuns:

Nici eu nu sunt medic dar, practic varul tau nu sintetizeaza indeajuns de bine proteinle in timpul digestiei sau proteinele sunt reintroduse la sfarsitul digestiei ca "deseuri"... cel mai probabil dupa mine e ca e cauza unei infectii poate un ITS (infectie cu transmitere sexuala)

| Dan a răspuns:

Mai bine intreaba pe Laur (www.contraboli.ro) .

| christabell a răspuns:

Mi-a iesit si mie si la alte cunostinte proteina in urina, nu mai stiu cat, dar nu am avut probleme si de atunci au trecut cativa ani.Ar fi trebuit sa-i explice medicul ce si cum. Oricum nu are legatura cu "mormolocii" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt medic sa stiu interpreta analizele, dar va intreb si eu, ca omul nestiutor... Ce va face pe voi sa va masturbati la disperare, zi de zi de mai multe ori? Chiar simtiti nevoia sau faceti ce auziti de la altii? Cred, repet, cred ca are un rol si masturbarea asta, dar nu este necesara zilnic ci doar cand simtiti nevoia din cand in cand, la interval de zile. Din cate citesc pe TPU, toate fetitele si baietii fac asta parca ar fi la concurs! Este o moda, sau va laudati care e cel/cea mai tare la faza asta? Mai bine v-ati concentra pe igiena si acumularea cunostiintelor despre acest subiect. Parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are nici o legatura cu ejacularea, proteine se gasesc in urina atunci cand ai mancat seara tarziu si produsele au fost din carne sau chiar carne.

| Közmyn17 explică:

Oliana, nu am zis ca eu sau verishorul meu ne masturbam zilnic. Asta se intampla doar ocazional, nu in fiecare zi, ca nu suntem obsedatzi sexuali sa o facem tot timpul. Oricum, tuh esti fata si nu poti intelege anumite lucruri de baieti. Ash fi vrut un raspuns mai concret din partea ta...