| EpicFailNike a întrebat:

Salutări.

A venit din nou momentul să merg la dentist. Am fost când aveam 11 ani, iar apoi la 14-15 ani. Acum am 17 spre 18. Am câteva întrebări şi nişte amănunte.

La 11 respectiv 14-15 ani nu mi-a făcut anestezie deloc, sincer nu stiu cum mi-am luat teapa asta, nu imi mai amintesc motivul. Am suportat o durere de o simteam pe sira spinarii la propriu s.a.m.d.

Acum vreau sa merg din nou dar pregatit.

1. Daca dentistul zice ca nu trebuie anestezie si eu ii zic ca vreau indiferent ca doar sau nu imi face?

2. Cea mai mare problema o am la incisivi, sper ca se poate face anestezie la incisivi.

3. Nu conteaza daca ma doar cand imi face anestezia, conteaza daca ma doare cand scobeste in carie si ce lucruri mai face el? asta sub efectul anesteziei ca fara ea nici nu stiu daca merg.

4. Ultima intrebare ma ajuta doar daca dentistul e binevoitor si imi face o anestezie, imi lucreaza, nu simt nimic si mergem acasa toti fericiti.

Mi se cariaza dintii, raman diferite mizerii pe ei, se ingalbenesc si multe alte chestii naspa.
- Nu fumez
- Ma spal pe dinti 2 ori pe zi(nu ca la carte)
- Consum dulciuri moderat(adica nu consum foarte mult dar nici foarte putin, intre)
- Nu beau cafea
- Beau sucuri s.a.m.

Scuzati greselile gramaticale si termenii taranesti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Sunt unele carii mai profunde care necesita anestezie iar altele mai superficiale care nu necesita. Medicul va stabili asta dupa ce te consulta. Nu cred ca mai sunt doctori care lucreaza pe durerea pacientului. Probabil cand erai mic nu ti-a facut din alte motive.

| EpicFailNike explică (pentru mentholinks):

Inteleg, speram la niste raspunsuri si la celelalte intrebari. Mersi.

| mentholinks a răspuns (pentru EpicFailNike):

Păi se poate face anestezie la orice dinte si cat despre durere n-ar trebui sa simti nimic dar mai exista situatii exceptionale cand anestezia nu prinde maximul si se poate sa mai simti cate ceva. Stiu pentru ca fratele meu e stomatolog si am lucrat cu el o perioada.

| EpicFailNike explică (pentru mentholinks):

Mersi mult, merg sa ma interesez si daca nu e de acord sa imi faca anestezie incerc la altcineva.