| bonduelalex a întrebat:

Salutari! Rog sa imi raspunda cineva care a trecut prin ce trec eu sau are competente pentru asa ceva! Totul a inceput acum aproape 3 luni cu o durere in dreapta abdomenului cam sub coasta si s-a intesificat noaptea, a doua zi s-a mai ameliorat de la sine, in ziua in care a inceput am fost intr-un spital cu mama mea pentru o ora sau doua! Dupa 3 sapt am la un gastroenterolog care mi-a facut o ecografie si a spus ca am gaze si mi-a dat niste suplimente pentru flora intestinala si nu mi-a prea trecut! Durerile au inceput sa apare in mai multe locuri ale corpului(sub ambele coaste, spate) si o data au coborat la piciorul drept...o mica constipatie, dureri am avut si sub coasta care se mutau spre spste si mai sus dar au mai trecut! In prezent durerea s-a cam mutat spre stanga aproape sub burta! Maine trebuie sa duc analizele pe care doctora de familie mi le-a dat, sunt baiat, am implinit 18 ani de curand! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Da, da dureri in tot colonul si episoade de diaree alternante cu episoade de constipatie.

11 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ar putea fi o pancreatita. Dar trebuia sa se vada la eco. Mergi cu analizele si vezi ce o sa zica medicul, doar el iti poate pune diagnosticul corect.

| bonduelalex explică (pentru CuriousStuff):

Salut! O sa incerc sa fac analizele, incerc pentru ca la CNAS in mod suspect nu apar ca asigurat inca fiind elev! Totusi eu ma sperii foarte tare si vreau sa intreb daca la varsta asta si in situatia in care in ultimii 2-3 ani am facut extrem de multa miscare sa am ceva grav? Sau chestiile de genu pot sa apare imprevizibil! Imi e frica de ceva grav, imi e frica de infectiile din spital..ma ingrijorez repede cand vine vorba de asemenea dureri care nu trec! Multumesc si sper sa ma intelegi, voi merge la doctor in conti nuare happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru bonduelalex):

Daca nu apari ca fiind asigurat ia-ti o adeverinta de la scoala pe care sa scrie ca esti elev si mergi cu ea la CNAS.
Sportul nu are nimic cu durerea ta, foarte bine ca ai facut.

| bonduelalex explică (pentru CuriousStuff):

Da, asta am facut, am luat adeverinta si o sa merg luni cu ea la CNAS! Maine duc analizele, le fac cu plata pentru ca vine saptamama cu simulari si chestii. apropo, durerile s-au mutat jos, pe lunia de sub buric! E ca durerea aia de "m-am lovit la oua" asa se simte laughing sper ss fie ok si multumesc pentru atentie!

| CuriousStuff a răspuns (pentru bonduelalex):

E mai probabil sa fie ceva digestiv, un colon iritabil sau altceva, ai fost si stressat in ultimul timp?

| bonduelalex explică (pentru CuriousStuff):

Eu zic ca nu am fost, chiar daca in ultima vreme nu mai am prieteni si ma plictisesc in casa! Parinti spun ca sunt stresat, si doctora la care am fost a intrebat asta, si farmacistele...colonul iritabil poate da dureri in tot colonul? Am mai umblat si la.alimentatie si vad ca si-a mai revenit "digestia" in sensul ca am un scaun pe zi, care este usor si culoarea ok! Multumesc happy

| bonduelalex explică (pentru CuriousStuff):

Am avut diaree acum o luna dar episoade scurte, constipatie in marea parte a timpului dar de o sapt sau doua asa cum am spus mai sus nu mai sunt si cand simt ca trebuie sa merg la baie e totul spre normal! Nu stiu daca sa datorez asta schimbarii alimentatiei sau ceva, altceva in afara de colon iritabil ar mai putea fi? Intreb pentru ca daca ridic tin in mana de ex o sticla de 2l de apa obosesc si respir mai greu, simt durere in zona pelviana si in testicolul drept, simptomele astea sunt de cateva zile! Azi am dus analizele si miercuri le iau si fuga la doctora de familie cu ele si noile simptome! Multumesc happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru bonduelalex):

Putin probabil sa-ti iasa ceva rau pe analize, pentru ca majoritatea bolilor care ar da astfel de simptome nu modifica valorile analizelor uzuale. Pentru colon iritabil ai doar grija la alimentatie, mananca variat si sanatos si evita stressul. Altceva... Ar putea fi multe insa trebuie mai multe informatii ca sa ne dam seama. Mai bine spune-i-le direct medicului, ca oricum eu nu pot sa-ti pun diagnostic.
Pentru oboseala, nu e normal sa obosesti de la ridicat o sticla de apa, asa era mereu sau doar acum ai inceput sa obosesti asa? Sa-i spui si asta medicului, eventual sa-ti faca o trimitere catre cardiologie sa te consulte un medic cardiolog.
Durerea din zona pelvina si testicol, din nou, puteau fi o hernie, insa trebuia sa se vada pe eco, deci nu e hernie.

Ai grija sa-i spui exact tot ce te supara medicului de familie, si cere un bilet de trimitere catre cardiologie macar sa te consulte un cardiolog.

| bonduelalex explică (pentru CuriousStuff):

La partea cu oboseala nu e mereu, ca si durerile inainte, in unele zile sunt in alte nu! De ex in unele zile puteam sa joc fotbal fara probleme, la orele de sport, in mall puteam sa ma plimb dar uneori simteam ca sunt foarte umflat si "cursele" respiratiei erau scurte si simteam ca obosesc! In ultimele 3 zile am chestia asta ca daca tin ceva mai greu in mana respir si mai greu... nu stiu ce sa zic! O sa zic si astea la urmatorul control, joi sau vineri depinde cum ma poate programa asistenta!

| CuriousStuff a răspuns (pentru bonduelalex):

Daca e doar uneori nu e o problema, e mai probabil sa fie din cauza unui atac de panica sau ceva pe fond psihogen. Dar oricum spune-i medicului.

| bonduelalex explică (pentru CuriousStuff):

O sa ii spun, totusi o sa inchei pe aici si ca sa intelegi situatia putin mai bine muschii abdominali sunt contractati in marea perioada a timpului si asta ma face sa respir mai greu, daca ma aplec iar raman fara aer! Intepaturi in coaste si in coloana... o sa discut cu doctorul, pe 16 iau analizele! Multumesc pentru atentie si pentru implicare happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru bonduelalex):

Da, da dureri in tot colonul si episoade de diaree alternante cu episoade de constipatie.